Abidin Dino’nun görülmemiş eserleri Pera Ravouna1906’da

Abidin_Dino

Ressam Abidin Dino’nun özel koleksiyonlarda bulunan, daha önce kamuoyu önüne çıkmamış eserleri, Pera’nın tarihi binalarından Ravouna1906 binasında sergilenecek. İstanbul’un en özel bölgelerinden biri Pera’da yükselen, tarihi dokusunu yüz küsür senedir kusursuza yakın koruyan Ravouna1906 binası, şimdi de sanata evsahipliği yapıyor.

Ravouna1906’in iç mimarı Alexandre D. Neocosmos adını alan katı, bir galeriye dönüştürülerek, özel koleksiyonlardan derlenmiş Abidin Dino eserleriyle, kaçırılmaması gereken bir sergiye imza atıyor. 20 Kasım – 4 Aralık tarihlerinde, Ravouna1906, orijinalliğinden ödün verilmemiş asırlık ahşap dolapları ve incelikli trabzanlarıyla Dino’nun sanatını kadrajlıyor. Serginin koleksiyonerler ve tüm sanatseverler tarafından ilgiyle izleneceği bekleniyor. Sanata yön veren ustaları düzenli olarak ağırlamayı hedefleyen Ravouna1906, cafe; restoran; 8 odalı butik otel ve terası ile İstanbul’a keyif katan bütünlüklü bir mekan olarak hizmet vermeye devam ediyor.

İstiklal Caddesi’nde, şehrin en özel mekanlarından birinde, Ravouna1906’da, Türk sanatının en özel sanatçılarından birinin eserleri sergileniyor. Tarihe, sanata saygıyla varolan Ravouna1906, 20 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında çok yönlü sanatçı Abidin Dino’nun daha önce görülmemiş eserlerini biraraya getiriyor. Sergide, sanatçının guaj tekniğiyle yapılmış 20 kadar küçük ebatta eseriyle 30’un üzerinde kara kalem ve çini karışık teknik çalışması yer alacak. Ali Hatemi küratörlüğünde, Paris ve İstanbul’daki özel koleksiyonlardan derlenen, çeşitli müzayedeler dışında görülmesi kolay olmayan eserlerin yer aldığı sergi, Ravouna1906’nın ilk sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergi iki hafta boyunca 12:00 – 22:00 saatleri arasında açık olacak. Ravouna1906, Abidin Dino’nun ardından Türkiye’nin ve Dünya’nın önemli sanatçılarının eserlerini sanat ve şehir meraklılarıyla buluşturmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.