Amedeo Modigliani’nin en önemli eserleri toplandı, görücüye çıktı

jean-alexandre-1909

Macar Ulusal Galerisi İtalyan ressam Amedeo Modigliani’nin retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor.

1884 – 1920 yıllarına sığdırdığı hayatında nü resimleri ve portreleriyle ünlenen sanatçının 80 eseri dünyanın dört bir yanındaki koleksiyonerlerden ve çeşitli müzelerden özenle toplandı.

Euronews’in haberine göre; Galeride 2015 yılında New York Christie’s galerisinde 7 milyon 557 bin Dolara alıcı bulan Jean Alexandre tablosu da yer alıyor.

Kuratör Anna Zsofia tablonun öneminden bahsetti:

“Portrenin arka tarafında bir nü resim görüyoruz. Modigliani ilk olarak bir nü çalışmaya başlamış ardından memnun kalmayarak bu tabloyu tamamlamamış. Zengin olmadığından aynı kanvasın arka tarafına kardeşinin siparişi üzerine Jean Alexandre’nin portresini resmetmiş.”

Modigliani 30’u aşkın heykele de imza attı. 2010 yılında bir Paris müzayedesinde 64,6 milyon Dolara satılan ‘Tête’ sanatçının en önemli heykeli olarak anılıyor.

Kuratör Anna Zsofia ‘Tete’ heykelinin nerede kullanılmak üzere yapıldığını açıkladı:

“1909 ila 1914 yılları arasında Modigliani insanlık mabedi kurmayı dilemişti. Bu ütopik ve avangart fikir, aslında Jacob Epstein ve Constantin Brancuși gibi birçok sanatçının hayaliydi. Modigliani bu mabette yer alması için bir çok heykel yapmıştı.”

Budapeşte’de süregelen Modigliani retrospektif sergisi 2 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.