Avrupa'daki müzeler ve galeriler yıldönümleri için yarışıyor

Avrupa’daki müzeler ve galeriler yıldönümleri için yarışıyor

Avrupa’daki müzeler ve galeriler yıldönümleri için yarışıyor. Bu yıl Avrupa’da bir çok önemli sanat etkinliği ve sergisine ev sahipliği yapıyor. 100 yıllık Bauhaus’tan, Leonardo’nun ölümünden bu yana 500 yıla kadar…

Rembrandt 350. yıl
Hollanda

Rembrandt van Rijn’in ölümünden bu yana 350 yıl geçti. 9 Hollanda şehrinde Rembrandt ve Hollanda altın çağına odaklanan bir yıl boyunca sürecek etkinlik programı var. (holland.com’da listeleniyor ) Amsterdam’da Rijksmuseum (15 Şubat-10 Haziran), bugüne kadar görülen en büyük Rembrandt koleksiyonu. Yılın ilerleyen zamanlarında bir Rembrandt ve Velazquez sergisi düzenlenecek (11 Ekim-19 Ocak), Rembrandt Evi Müzesi‘nde 3 sergi var (7 Nisan’a kadar). Lahey’de, Mauritshuis(15 Eylül’e kadar) Rembrandt’a atfedilen 18 resim gösteriliyor, ressamın Leiden Müzesi De Lakenhal‘de (3 Kasım-9 Şubat 2020, lakenhal.nl ) erken çalışmalarının bir gösterimi var ve Fries Müzesi‘nde (7 Mart) Rembrandt’ın eşi Saskia‘ya adanmış bir sergi var. Sergiler Almanya ve İngiltere’de de düzenleniyor.

Leonardo 500
İtalya, Fransa, İngiltere

Avrupa’daki müzeler ve galeriler, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yıldönümünü anmak için yarışıyor. Elbette Milano’da ( Ambrosiana‘daki sergiler dahil ) Milano’da (17 Mart’a kadar, Nisan’da Floransa’da Museo Galileo ve Nisan’dan Haziran’a kadar Floransa’nın doğum yeri olan Vinci’deki Museo Leonardiano) birçok etkinlik gerçekleştiriliyor.

İngiltere’de aynı zamanda 12 kentte (1 Şubat-6 Mayıs, rct.uk ) eşzamanlı sergiler. Bu yaz Londra ve tüm kış boyunca Edinburgh’daki Queen’s Gallery’de birçok sergi düzenleniyor. Sonbaharda Paris’teki Louvre’da düzenlenecek sergide Leonardo’ya atfedilen 17 resmin çoğunun bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Avrupa’da Birçok Önemli Sanat Etkinliği Düzenleniyor

Bauhaus 100. yılı
Almanya

Almanya, 1919 yılında Walter Gropius tarafından kurulan devrimci sanat okulu Bauhaus’un yüzüncü yılını kutluyor. Açılış festivali Berlin Sanat Akademisi‘nde konserler, oyunlar ve sanal gerçeklik enstalasyonlarıyla (24 Ocak Perşembe gününe kadar) devam ediyor.

Prado Müzesi 200.yıl
İspanya

Museo del Prado, 19 Kasım 1819’da Madrid’de açıldı ve açılışının 200. yıldönümünü bir dizi özel sergi ile kutluyor. Bunlar arasında El Greco ve Murillo (10 Mart’a kadar); Bartolomé Bermejo, Velazquez, Giacometti ve diğer sanatçılar ile kişisel sergiler bulunuyor.

Courbet 200. yıl
Fransa

Fransa’nın doğusunda Loue nehrinde pitoresk bir kasaba olan Ornans, en ünlü realist ressamı Gustave Courbet‘in doğumunun 200. yılını kutluyor. “Courbet Ülkesi”nde ziyaret edilebilecek birçok yer var.

Etkinlikler arasında Courbet’in çizimlerinin (15 Şubat-29 Nisan) ve bir Courbet-Ferdinand Hodler sergisinin (31 Ekim-5 Ocak 2020) gösterileri; Fransız Çinli ressam Yan Pei-Ming, Courbet’in stüdyosunda yer alıyor (Mart ayından itibaren); ve bir de ressam için iki bisiklet yarışı (17 ve 18 Ağustos) düzenleniyor.

John Ruskin 200. yıl
İngiltere

Bu yıl aynı zamanda sanat eleştirmeni, yazar ve reformcu John Ruskin’in doğumunun 200. yıldönümü. Cumbria’daki eski evi Brantwood’da, kıyafetlerinden jeolojiye olan ilgisine kadar olan konularda yıl boyunca sergiler var. Sergiler arasında John Ruskin: Londra’daki Two Temple Place‘de (26 Ocak-22 Nisan) Sheffield Milenyum Galerisi (29 Mayıs-15 Eylül) ve York Sanat Galerisi‘ndeki Ruskin, Turner ve Storm Cloud sayılabilir. (29 Mart-23 Haziran)

Bruegel 450. yıl
Belçika

9 Eylül 2019’da Flaman ressam Pieter Bruegel’in ölümünden bu yana 450 yıl geçecek. Belçika, sanatçıyı anan birçok etkinlik düzenleniyor. Brüksel’de, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’nün tüm Bruegel baskıları koleksiyonu, Lorraine Şatosu Sarayı’nda sergileniyor (15 Ekim-16 Şubat 2020). Anvers’teki Mayer van den Bergh Müzesi’ni ziyaret edenler Breugel’in yeni restore edilmiş Dulle Griet’i (Mad Mad Meg) görebilir. Ve BokrijkGenk’teki Bruegel’den ilham alan bir açık hava müzesinde “Bravo Mr Bruegel” isimli günde iki kez düzenlenen gösterileri var (11 Temmuz – 1 Eylül).

Lihtenştayn 300. yıl

Ziyaretçiler, bu yıl Liechtenstein’ın 300. yıl doğum günü kutlamalarına davet ediliyor. Prenslik 23 Ocak 1719’da kuruldu ve Liechtenstein Ulusal Müzesi’nde bir sergi etkinliği düzenleniyor.(27 Şubat-23 Ocak 2020).

Renoir 100. yıl
Fransa

August Renoir, 100 yıl önce Aralık ayında hayata veda etti. Eau ve Lumière Derneği, 2019’u Renoir yılı ilan etti. Dernek, Renoir’ın eserlerinin bulunduğu ilgi çekici yerlere daha fazla sanatsever çekmeyi umuyor.

Champagne bölgesinde, Renoirs’ın Essoyes köyündeki yazlık evi ve bahçesi , sanatçının stüdyosu, bazı heykelleri ve birçok resme ilham veren bahçeleri ile tamamlanmış, sanatçının hayatı ve eserleri üzerine kalıcı bir serginin bulunduğu bir müzedir.

Renoir, hayatının son 12 yılını Fransız Rivierası’ndaki Cagnes-sur-Mer’de geçirdi. Evi şimdi zeytin ağaçları ile çevrili ve panoramik Cap d’Antibes manzarasına sahip, aile mobilyaları, 14 resim ve 30 heykel içeren mükemmel Renoir Müzesi.

Kaynak: The Guardian