Avrupa'nın En İnovatif Müzeleri

Avrupa’nın En İnovatif Müzeleri

Avrupa’nın en inovatif müzeleri. Avrupa Müze Forumu, her yıl Avrupa’nın en yenilikçi müzesini Avrupa Yılın Müzesi Ödülü ile onurlandırıyor. Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödülüne İsviçre’deki Cenevre Etnografya Müzesi layık görüldü.

İster yeni inşa edilsin isterse henüz tasarım aşamasında olsun fark etmez, Avrupa yeni müzeler arayışında. Avrupa Müze Forumu tarafından her yıl verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne (EMYA) bu yıl İsviçre’deki Cenevre Etnografya Müzesi’ni layık gördü. Avrupa’nın en prestijli müzecilik ödülüne bu yıl 46 müze aday gösterilmişti. Bunlar arasında Almanya ve İsviçre’den öne çıkan bazı adaylar şöyle:

Heinsberg’deki Begas Kolleksiyonu

Almanya’nın Heinsberg kentindeki bu müze başta bir yerel tarih müzesiydi. Ancak daha sonra bir sanat müzesine de dönüştü. Müzede kuşaklar boyunca resim ve heykeller yapan kentin ünlü Begas Ailesi ön plana çıktı. Ziyaretçiler müzede Begas Ailesi’nin eserleri sayesinde Romantizm akımından Orta Avrupa’nın 19. yüzyıldaki ekonomik tarihine kadar uzanan interaktif bir yolculuğa çıkma imkanı buluyor.

Ziyaretçilerin kuşa dönüştüğü yer

Dünyayı bir kuş perspektifinden görmek isteyenler İsviçre’nin Sempach kentindeki Ornitoloji Enstitüsü’nde ekolojik olarak inşa edilmiş müzeyi ziyaret edebilir. Gezi boyunca ziyaretçilerin bir kuş gibi düşünmesi, ne yiyeceğine veya nerede yaşayacağına karar vermesi gerekiyor. Turun sonunda ziyaretçiler en çok hangi tür kuşa benzediğini öğrenebiliyor.

Dortmund’taki Futbol Müzesi

Dortmund’taki bu renkli ve fütüristik yeni binada Alman Futbol Federasyonu tarafından 2015’te açılan Alman Futbol Müzesi yer alıyor. Ancak burada sadece futbol değil aynı zamanda bu spor dalı ile ilgili sosyo-politik konular da yer buluyor. Örneğin ziyaretçiler, neden 1989’da Avrupa Şampiyonu olan kadın futbolcuların sadece bir kahve servisi ile onurlandırıldığı hakkında bilgi edinebiliyor.

Saksonya Königstein Kalesi

Bu tarihi kale, Almanya’da Saksonya eyaletinin dağlık bir bölgesinde bulunuyor. 9,5 hektarlık alanda 60 binaya kurulu sergi, kalenin 800 yıllık tarihine ışık tutuyor. Eserler iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana derlenebildi. Zira kale, 1945 yılında Saksonya yönetimine boş teslim edilmişti. Şimdi ise kayalıkların üzerine kurulu sergi alanında ziyaretçilerin beğenisine sunulan birçok eser var.

Restore edilen Sempach Belediye Müzesi

İsviçre’nin Sempach kentindeki Belediye Sarayı Müzesi de bu yıl adaylar arasındaydı. 1447’de inşa edilen bina üç yıl önce yeniden tasarlandı ve restore edildi. Eskiden müzede ufak sergiler gezilebiliyordu. Şimdi ise dört katlı büyük bir bina olarak hizmet veren müze, ziyaretçilerine çok daha fazlasını sunabiliyor. Kilise adetlerine ağırlık verilen kalıcı sergiye multimedyal eserler eşlik ediyor.

Lübeck’teki Hansa Müzesi

Hansa Birliği döneminden geri kalan çok az obje var. Bu nedenle bu dönemini yeniden tasarlamak için çok sayıda araştırma ve hayal gücüne ihtiyaç var. Almanya’nın Lübeck kentindeki yeni Hansa Müzesi’nde Belçika’nın Brügge şehrindeki meydanın bir bölümü de dahil Birliğe ait 10 önemli mekan yeniden inşa edildi. Ufak salonlarda da bu dönemden geriye kalan özgün birkaç obje sergileniyor.

Kretz’deki Roma madeni

Almanya’nın Kretz kasabasındaki Roma madeninde ziyaretçiler gerçek bir deneyim yaşayabilir. Bir zamanlar tüf işletilen bu tarihi madende 2015’ten bu yana Roma dönemi ve Ortaçağ’dan kalma makine, vinç ya da değirmenler gibi “Antik Teknoloji Dünyası”nı görmek de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.