Banksy’den biber gazına Victor Hugo ile gönderme

Reuters/Stefan Wermuth

Sokak sanatçısı Banksy, Fransız polisinin Calais’deki ‘Jungle’ diye anılan mülteci kampında biber gazı kullanmasına cevap olarak, gazdan etkilenen bir Cosette çizdi.

İngiliz sokak sanatçısı Banksy, yeni eserinde Victor Hugo’nun toplumsal adalet kavramını ele alan klasiği ‘Sefiller’ romanında masumiyeti temsil eden karakteri Cosette’i arkasında Fransız bayrağıyla, gaz bulutu arasından bakarken çizdi. Çiziminde 19. yüzyılda yaşamış Fransız sanatçı Emile Bayard’ın, ‘Les Miserables’ müzikalinin posterinde yer alarak meşhur olan Cosette illüstrasyonunu kullanan sanatçı, resmini Londra’daki Fransız Büyükelçiliği’nin duvarına yaptı.

Banksy’nin, Fransa’daki Calais şehrindeki mülteci kampında biber gazı kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla yaptığı eserin üstünde bir de QR kodu bulunuyor. Koda telefonunu tutan izleyiciler, 5 Ocak’taki polisin kampa müdahalesinin yer aldığı bir videoya yönlendiriliyor. Büyükelçilik duvarındaki iş, sanatçının mülteci sorununa dikkat çekmek için ürettiği eser serisinden son parça. Polis tarafından yapılan açıklamada mülteci kampında gaz kullanıldığı reddedilmişti, ancak videoda gaz kullanıldığı açıkça görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.