Bansky’nin 1 milyon sterline satılan eseri kendini yok etti!

Bansky’nin 1 milyon sterline satılan eseri kendini yok etti! Bansky kapitalizme kafa mı tutuyor? İngiltere’nin Bristol kentinde Sotheby’s tarafından gerçekleştirilen müzayedeye katılan sanatseverler hayatlarındaki en ilginç ana tanık oldu.

Kimliği belirsiz İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin 2006 tarihli “Balonlu Kız” adlı eseri açık arttırmada satışa çıkarıldı. Kanvas üzerine çalışma 1 milyon 42 bin Sterlin’e (8 milyon TL) alıcı bulduğunda bir alarm çalışmaya başladı ve altın renkli çerçevenin içine yerleştirilen bir mekanizma resmi şerit halinde kesmeye başladı.

Bu esnada Bansky, Instagram hesabından bir fotoğraf paylaşarak “Gidiyor, gidiyor, gitti…” diye mesaj yayınladı. Müzayede evinin sanat direktörü Alex Branczik, önceden bu durumdan haberdar olmadığını belirtip “Banksy-lendik… Kendisi bir dahi” dedi. Alex Branczik daha önceden hiç böyle bir olayla karşılaşmadığını söyledi.

Bansky’nin Kimliği bir Sır

Popüler kültürü ve günümüz sorunlarını eleştiren eserleriyle gece aniden duvarlarda beliren graffitilerle eleştiren Bansky’nin Massive Attack müzik grubunun solisti Robert Del Naja olduğu iddia edilmişti. Sotheby’s müzayede evinin eseri satın alan kişi ile durumu görüştüğü bildirildi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da 5 Ekim’de Sotheby’s müzayede evinde Banksy’nin Kırmızı Balonlu Kız eseri 1 milyon sterline (8 milyon 50 bin lira) alıcı buldu. Satıldıktan hemen sonra tablo çerçevenin içerisine yerleştirilmiş bir kağıt öğütücüsünden geçerek parçalara ayrılarak kendini imha etti.

Gizemli sanatçı, videoda planını şu sözlerle anlatıyor: “Birkaç yıl önce, resmin içine gizlice bir öğütücü yerleştirdim… Olur da müzayedeye çıkarılırsa…” Banksy bu şakasıyla muhtemelen resmin değerini arttırdı. Parçalanmış eser iki katına bile alıcı bulabilir.