Berlin’de sanat mülteciler için

2

Almanya’nın başkenti Berlin’deki devlet tiyatroları da mülteci sorunlarının çözümü için katkıda bulunmak istiyor. Bazı tiyatrolar geceleme imkanı sunarken bazıları, sığınmacıların sorunlarını hazırladıkları tiyatro oyunuyla sahneye taşıyor.

Berlin’deki devlet tiyatroları kapılarını mültecilere açtı. Alman Tiyatrosu (Deutsche Theater) barınacak yer sıkıntısı çekilen Berlin’de mülteciler için geceleme imkanı sunmaya başladı. Ayrıca tiyatroda mülteciler için Almanca kursları açılacak, tiyatronun makyaj bölümünde çalışanlar mültecilerin saçlarını kesecek, temizlik bölümü görevlileri ise kirli çamaşırları yıkayacak.

Berliner Ensemble Tiyatrosu ise “Moabit Yardım Ediyor” (Moabit hilft) adı altında bir yardım kampanyası başlattı. Tiyatroda 26 Eylül’de çeşitli eşyaların satışa sunulacağı bir müzayede gerçekleştirilecek. Müzayedede elde edilen gelir mültecilere bağışlanacak.

Maxim Gorki Tiyatrosu’nda da önümüzdeki ay, iki hafta boyunca mültecilerin sorunlarına yönelik toplantılar düzenlenerek sorunların çözümüne yönelik öneriler kataloğu hazırlanacak.

Hebbel Tiyatrosu, kendisi de bir mülteci olan Kamurunlu film yapımcısı Richard Dijf’in de katılımıyla mültecilerin sorunlarını sahneye taşıyan “Inventar der Ohnmacht” (Çaresizliğin Envanteri) başlıklı bir tiyatro oyunu hazırlayacak.

Öte yandan kentteki tüm devlet tiyatrolarının bir araya gelmesiyle mültecilerin sorunlarını konu edenen ortaklaşa bir oyun daha hazırlanacak. “Letters Home” başlıklı oyunda Berlin’e gelen mültecilerin ülkelerinden yola çıktan sonra başlayan süreçte başlarından geçenler konu edilecek. Schaubühne Tiyatrosu’nda dramaturg olarak görev yapan Florien Borchmeyer “Mültecilerin sorunlarını sahneye taşıyarak Berlin’deki mülteciler politikasını etkilemek istiyoruz.” dedi.

Berlin’e hafta sonunda özel bir trenle 400 mülteci daha geldi. Son gelen mültecilerle birlikte Berlin’e ulaşan mülteci sayısı 20 bine yükseldi. Bu sayının yıl sonuna kadar 40 bini bulması bekleniyor.

Berlin’in komşu eyaleti Brandenburg’a ise yıl sonuna kadar 30 bin mülteci bekleniyor. Federal Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) Almanya’ya yıl sonuna kadar ülkeye gelecek toplam mülteci sayısını 800 bin olarak açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.