Bir kadın sanatçının eseri satılan en pahalı resim oldu

Bir kadın sanatçının eseri satılan en pahalı resim oldu. Elisabeth Louise Vigee Le Brun’ün Muhammad Dervish Khan Portresi adlı tablosu, 7.2 milyon dolara satılarak bir kadın sanatçının müzayedede satılan en pahalı resmi olma rekorunu da kırdı.

Bu rekor gelmiş geçmiş en yüksek satış rakamını yakalamış resimleri gündeme getirdi. Sotheby’s Müzayede Evi’nin İngiltere’nin başkenti Londra’daki şubesinde 170 eser, geçen çarşamba düzenlenen müzayedede satıldı. Toplam 67.8 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği müzayedede en çok dikkat çeken ise 16. ve 18. yüzyıllarda yaşamış kadın sanatçılara ait eserlere verilen rakamlar oldu.

Kadınlık Gururu başlıklı bölümde satılan Elisabeth Louise Vigee Le Brun’ün 18. yüzyılın sonlarına tarihlenen Muhammad Dervish Khan Portresi adlı tablosu, 7.2 milyon dolara satılarak bir kadın sanatçının müzayedede satılan en pahalı resmi olma rekorunu da kırdı.

1788 tarihli eser, İngiltere ve Hindistan arasındaki sorunları görüşmek üzere Fransa’ya giden Hintli elçiyi beyaz kıyafetleriyle tasvir ediyor. Hintli elçiden oldukça etkilendiği bilinen ressam Le Brun uzun yıllar Marie Antoinette’in hortre ressamı olmuştu. Eser 1789 yılında Paris’te sergilenmişti.

Victoria Beckham

Victoria Beckham, Muhammad Dervish Khan Portresi’ni müzayedeye çıkmadan önce butiğinde sergileşim ve fotoğrafını Instagram sayfasından paylaşmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.