Brexit kültür sanatı nasıl etkileyecek?

Monet'nin 1872 tarihli 'L’Ancienne rue de la Chaussée, Argenteuil' tablosunun Christie's müzayedesinde teklif almaması, Brexit'in sonucu olarak yorumlandı.
Monet’nin 1872 tarihli ‘L’Ancienne rue de la Chaussée, Argenteuil’ tablosunun Christie’s müzayedesinde teklif almaması, Brexit’in sonucu olarak yorumlandı.

İngiltere’nin referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesi, kısa vadede müzayede evlerinin gelirlerinde düşüşe neden oldu.

Brexit’in tüm piyasaların geleceğini nasıl etkileyeceği yönünde tahminler devam ederken kültür sanat dünyasının da geleceği hakkında büyük soru işaretleri var. Milliyet’in haberine göre; Blouin Artinfo, bu kararın kültür sanat sektörü üzerine bir araştırma yürüttü.

İsviçre temelli SEYDOUX & ASSOCIÉS Fine Art SA Direktörü Thomas Seydoux ise, sterlin’in dolar karşısındaki değer kaybının müzayede satışlarını etkileceğini söylüyor. Seydoux, uluslararası koleksiyonerlerin sterlin’in değer kaybından avantaj sağlayacağını, ancak galerilerin kur farkından kayıp yaşıyacağını belirtiyor.

Artsy’de yer alan habere göre ise ülkenin önde gelen müzayede evi Sotheby’s, gelirlerinde düşüş olduğunu açıkladı. Bir diğer önemli sanat evi Christie’s de 7 milyon sterlinlik bir gelir kaybı ile geçen haftayı kapattığını bildirdi. Ayrıca Christie’s, satışına kesin gözüyle bakılan Monet’nin ‘L’Ancienne rue de la Chaussée, Argenteuil’ (1872) tablosuna beklenenin aksine hiçbir teklif verilmediğini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.