Bu adamı gördünüz mü?

Pearl_girl_bansky

Banksy dünya çapında bir sokak sanatçısı. Banksy 1990’ların sonunda önce doğduğu Bristol’da ardından da Londra’daki Shoreditch ve Hackney’de duvar ve köprüler üzerinde yaptığı büyük boy işleri İngiltere’de ve ardından tüm dünya duvarlarında görünmeye başladı.

Banksy, Bristol’da tipik bir grafitti sanatçısı olarak başlamıştı ancak şablona geçince tutucu grafitti kitlesinden uzaklaştı. Tutucu grafitti sanatı yanlıları spreyi elleriyle sıkmaları ve sprey kutusuna hakimiyetleriyle iftihar eder kesilmiş şablonlar hazırlamak hile yapmaktır ve kurallara aykırıdır ancak Banksy bunları umursamamıştır.

Kendi tanıtımını ustaca yapan Banksy yapıtlarını stratejik bir biçimde havalı ve etki sahibi genç insanların görüp hakkında konuşabileceği bölgelere yerleştirmiştir. Günümüzde sokakta yaptığı her yeni iş, tüm dünyada manşetlere çıkar. Grafitti karşıtı belediyeleri tümüyle alt etmiştir. Eğer bölgenizde bir Banksy yapıtı ortaya çıkarsa belediye meclisinin kararı üzerini boyayarak kapatmak değil, onu yerel bir kültürel miras olarak koruma altına almak olacaktır. Banksy’nin tüm işleri resim formatında değildir.

Banksy 2010 tarihli belgeseli Exit Through The Gift Shop (Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından) ile Oscar’a aday gösterilmişti.

Grafitti sanatı 1980’lerin sonunda Birleşik Krallık’ta bir alt kültür eylemi olarak ortaya çıktı, polisin bunu kontrol altına alması on yıl sürdü. 1990’ların sonunda her yerde kapalı devre gözetleme kameraları vardı, tren istasyonlarında güvenlik artırılmıştı, grafitti karşıtı polis ekipleri oluşturularak para cezaları ve mahkumiyetler ağırlaştırılmıştı, bu da grafittiyi ciddi ölçüde engellemişti. Sokakta iş yapmanın yolu gizli çalışmak ve son derece hızlı olmaktan geçiyordu. Şablonun Banksy’nin başarısının anahtarı olmasının temel sebebi buydu.

Banksy, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen ‘İnci Küpeli Kız’ isimli eserine gönderme yapıyor. Banksy, eserinin adını ‘The Girl with the Pierced Eardrum’ (Delik kulak zarılı kız) olarak açıkladı.

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

Gerilla artist olarak anılan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Banksy Filistin’de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Ekim 2015’te Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlunu yolsuzluk iddiaları konusunda hicvetmek için çizmiştir. Fakat çizim kısa süre sonra sarıya boyandı. Sarı boyalar yerel halk tarafından temizlendi fakat ertesi gün de beyaza boyandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.