Bu depoda Picasso, Matisse, Miró yatıyor

 

David Levene.
David Levene.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki bir depoda sanat hazinesi yatıyor. Picasso, Matisse, Miró gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan bu depo, adeta meraklı gözlerden gizlenen bir müze gittiğinde, zenginler paralarını en güvendikleri şeylere yatırır. Eskiden altındı bu yatırım aracı, artık sanat! Sanat piyasası 50 milyar avro gibi devasa rakamlara ulaşınca “sanat depoları” kavramı ortaya çıktı. Sayıları giderek artan bu depoların en ünlüsüyse İsviçre’nin Cenevre kentinde.

Bu depo hakkında ser verilip sır verilmese de Cenevreli sanat simsarı Simon Studer, depoda Picasso ve Turner’ın yanısıra, en az 300, önemli ödüle sahip modern eser bulunduğunu söylüyor. Picasso’ların çoğu, yatırım için Microsoft ve Coca Cola hissesi alır gibi Picasso ve Matisse eseri alan Nahmad Ailesi’ne ait.

Müzeler, günışığı görmemiş bu muazzam koleksiyonu sergilemek için yarım yüzyılı aşkın süredir sanat ticareti yapan Nahmad Ailesi’nin kapısını aşındırıyordu. Talipler arasında muradına eren tek kurum ise Zürih Modern Sanat Müzesi oldu. 2011’de açılan sergide Picasso, Miró, Monet ve Matisse resimlerinin bulunduğu Nahmad Koleksiyonu sergilenmişti. 1870’ten başlayıp 1970’e uzanan bir dönemi anlatan sergide empresyonizm, fovizm, kübizm, soyut ve sürrealizm akımlarını temsil eden eserlere yer verildi. Sözkonusu eserler arasında en dikkat çekeniyse Matisse’in La Lecture/ Ders adlı eseriydi.

Bir yatırım grubu için Cenevre’de sanat eseri alan British Fine Art Fund’dan Jean-Rene Saillard sanatın çok iyi bir yatırım olduğunu söylüyor: “Portfoyünüzü genişletmek için harika bir yöntem. Ayrıca enflasyonla mücadelede çok etkili. Kısaca sanatı yatırım olarak görmek için pek çok sebep var.”

Bu noktada serbest limanların vergiden de muaf olduğunu hatırlatmakta yarar var. Fakat sanata yatırım yapanlar oluk oluk para akıttıkları sanat eserlerini çok nadiren görüyor. Bu eserleri duvarlarına asıp gururla sergilemek yerine Cenevre’deki depoda saklamayı tercih ediyorlar zira. Burası hem meraklı, kem gözlerden uzak hem de güvenli bir yer ne de olsa…

Cenevre’de yaşayan büyük sanatsever ve koleksiyoner Anne Shelton evinin her yerinin sanat eserleriyle dolu olduğunu söylüyor: “Fakat 500’ün üstünde eserim var ve koyacak yer bulamıyorum. Hâlâ sanat eseri almaya devam ettiğim için de bazıları depoda mutsuz bir şekilde uyuyor.” Lüksemburg ve Singapur’daki serbest limanlarda da sanat depoları açılması planlanıyor.

Sanat piyasasının en çok konuşulan isimlerinden Nahmad Ailesi, Orta Doğu’daki karışıklıktan dolayı Beyrut’tan Avrupa’ya kaçan Seferad Yahudisi bankacı bir ailenin üç oğlundan oluşuyor. Bazı kaynaklar ailenin sahip olduğu eser sayısının 3 bin ile 5 bin arasında olduğunu söylüyor. Bu muazzam koleksiyonda en az 200 Picasso bulunuyor. Bunların arasında da ünlü sanatçının, Manet’nin Déjeuner sur l’herbe ve Delacroix’nın Les Femmes d’Alger yapıtlarını yorumladığı eserler dikkat çekiyor.

Kaynak: Taraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.