Burhan Doğançay’ın fotoğrafları satılıyor

BURHAN DOĞANÇAY'IN, BROOKLYN KÖPRÜSÜ'NÜN BAKIMI SIRASINDA ÇEKTİĞİ KARELERİN DE YER ALDIĞI FOTOĞRAFLARI GEÇEN YIL BURHAN DOĞANÇAY MÜZESİ'NDE SERGİLENMİŞTİ.
BURHAN DOĞANÇAY’IN, BROOKLYN KÖPRÜSÜ’NÜN BAKIMI SIRASINDA ÇEKTİĞİ KARELERİN DE YER ALDIĞI FOTOĞRAFLARI GEÇEN YIL BURHAN DOĞANÇAY MÜZESİ’NDE SERGİLENMİŞTİ.

2013 yılında kaybettiğimiz ünlü ressam Burhan Doğançay’ın New York’tan Togo’ya kadar farklı coğrafyalarda çektiği ve geçtiğimiz yıl Burhan Doğançay Müzesi’nde sergilenen fotoğrafları arasından seçilen 37 kare 15 Aralık’ta satışa çıkıyor.

IEG Turkey organizasyonu ve TEB Özel Bankacılık desteğiyle yapılacak özel satış etkinliği Beyoğlu’ndaki Soho House’da gerçekleştirilecek. Zaman’da yer alan habere göre; Burhan Doğançay’ın ‘Picture The World: Burhan Doğançay as Photographer’ sergisinde yer alan fotoğraflarından derlenen çağdaş ve modern seçkiler ilk kez satışa çıkıyor.

Burhan Doğançay’ın gözünden, kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izlerini süren eserlerin en değerli parçaları arasında sanatçının New York fotoğrafları yer alıyor. Brooklyn Köprüsü’nün 1986-1987 yıllarındaki ilk bakımı sırasında köprünün üzerine çıkmasına izin verilen tek sanatçı olan Doğançay, alışılmış Manhattan manzaraları yerine köprünün tepesinden Brooklyn yönüne yoğunlaştığı için, fotoğrafları olağandışı olarak nitelendiriliyor. Sanatçınının çektiği farklı fotoğraflar, New York’un ‘Gökyüzünün Kovboyları’ olarak bilinen ‘Ironworker’larla birlikte geçirdiği tehlikeli anları yansıtırken, dost olduğu, her gün yükseklere çıkan demir işçilerinin hikâyelerini de anlatıyor. Fotoğrafların satışından elde edilecek gelir, TEB ve UNICEF işbirliğiyle kurulan okul öncesi eğitim merkezlerinin yararına kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.