Caravaggio'nun tavan arasında bulunan tablosu satışa çıkıyor

Caravaggio’nun tavan arasında bulunan tablosu satışa çıkıyor

Caravaggio’nun tavan arasında bulunan tablosu satışa çıkıyor. İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun 2014 yılında bir evin tavan arasında bulunan tablosu (Lost Caravaggio/ Kayıp Caravaggio) Fransa’nın Toulouse kentinde açık arttırmaya çıkarılıyor.

Yaklaşık 400 yıllık tablonun 170 milyon dolar seviyesinin üzerinde satılması bekleniyor. CNN International’ın haberine göre Caravaggio‘nun 1607 yılında ürettiği tahmin edilen eser 27 Haziran’da düzenlenecek açık arttırma sonrası tarihte satılan en pahalı sanat eserleri arasına girecek. 2014 yılında bir evin çatısının su sızdırması üzerine tavan arasına çıkar bir kişi değerli tabloyla karşılaşmış, tablonun değerini öğrenmek için sanat uzmanlarına danışmıştı. İtalyan basını tablonun bulunduğu evin sahiplerinin soyunda Napolyon ile birlikte İtalya’ya giden bir subay olduğunu yazmıştı. Tablonun söz konusu aile tarafından Fransa’ya götürüldüğüne inanılılıyor.

Tabloda, Holofernes’i baştan çıkararak ve başını keserek kentindeki Asur kuşatmasına son veren, Bethulia kentindeki genç dul olan Judith’in öyküsü anlatılmaktadır.

Judith Beheading Holofornes tablosu, 1-9 Mart tarihleri ​​arasında Londra’nın Mayfair kentindeki Colnaghi galerisinde sergilenecek .

Caravaggio’nun “Judith Beheading Holofernes” isimli tabloyu 1604-1605 yılları arasında Roma’da yaptığı belirtiliyor.

Fransa’daki yasalara göre, ülke topraklarında bulunan bir sanat eserinin 30 ay boyunca yurt dışına çıkartılmasına yasak getirilirken, ulusal müzelerin bu eserleri para ödeyerek satın almasına öncelik veriliyor.

Barok stili resmin öncüsü sayılan, gölge ve ışığı çok iyi kullanmasıyla tanınan ünlü İtalyan ressam, 1571- 1610 yılları arasında yaşamış ve 39 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.