Çin sanat eseri alım satımında ABD’yi geçti

picasso_

Çin, sanat eseri alım satım piyasasında geçen yıl ABD’ye kaptırdığı liderliği bu yıl geri almış görünüyor.

Bu alanda kotasyon yapan Artprice’a göre bu yılın ilk 6 ayında müzayede yoluyla yapılan satışlar 2015’in ilk 6 aylık dönemine göre %15 kadar azalmakla birlikte 5,93 milyar avro tuttu.

Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre, müzayade yoluyla yapılan alımlar dünyadaki toplam alımları %20-25 kadarını ifade ediyor. Çin, bu yöntemle yapılan toplam alımların %35,5’ini, ABD ise %26,8’ini ediniyor. Hong Kong’daki dinamizmden de yararlandığı saptanan Çin, Batı’da eksildiği görülen antik eserlere yönelik talebi koruyabiliyor.

Dünyada her yıl 700 kadar yeni müze kuruluyor ve bunlar, ziyaretçi çekmek için, yüksek değerde eser edinip sergilemek gereği duyuyorlar. Ancak Londra’da yerleşik Christie’s Müzayede Kurumu bu yılın ilk yarısında 10 milyon doları aşan fiyata sahip 12 eser satıldığını açıkladı. Bu sanatçıların başında 178,7 milyon avroluk tablosu satılan Picasso gelirken; onu, 164,5 milyon avroluk eseri satılan Çinli ressam Zhang Daqian, yine Çinli Wu Guanghong (93,4 milyon avro) ve Jean-Michel Basquiat (92,6 milyon avro) izliyor.

1 thought on “Çin sanat eseri alım satımında ABD’yi geçti

    Nakkase

    (30/10/2016 - 10:14)

    Ekonomik güç sanat eseri alım satımında da kendini mutlaka gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.