Claude Monet tablosunun ülkeden çıkarılması engellendi

Claude Monet tablosunun ülkeden çıkarılması engellendi. Britanya’da hükümet, çıkarıldığı açık artırmada yurt dışından birine satılan Claude Monet tablosunun ülkeden çıkarılmasını engelledi.

Sanat eserlerinin dışarı gitmesini üç ay süreyle engelleme hakkı bulunan hükümet, Fransız ressamın ‘Le Palais Ducal’ adlı tablosunun ülkede kalması için ‘içerden’ bir alıcı bulunmasını istiyor.

Monet’nin 1908’de yaptığı tablo 100 yıla yakın süreyle Britanya’daki bir ailenin koleksiyonunda yer aldıktan sonra şubat ayında, 27.5 milyon sterline satıldı.

Fransız ressamın, İtalya’nın Venedik kentindeki Dükler Sarayı’nı resmettiği tablonun ülke sınırları içinde kalması bu rakama ek olarak 706 binlik vergiyi içeren fon bulunması gerekiyor. Galeri, müze ve diğer kurumların fonu bulmak için üç ay süresi var.

Tablo, 1925’te, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan tekstil tüccarı Erich Göritz’in koleksiyonuna dahil oldu. Göritz 1930’larda Britanya’ya yerleşti ve aile, eseri açık artırmaya çıkarana kadar tablo onların koleksiyonunda kaldı.

Açık artırmayı düzenleyen müzayede evi Sotheby’s eseri yurt dışından satın alan kişinin adını veya hangi ülkeden olduğunu açıklamadı.

Tablonun satılması sonrasında inceleme yapan ilgili komite, “Böyle özel, önemli döneme ait bir sanat eserinin ülkeden yollanmaması için yasal haklar kullanılmalı” açıklamasını yaptı. Bu değerlendirmenin üzerine hükümet, üç aylık ‘bloke’ etme hakkını kullandı.