Da Vinci’nin Michelangelo kıskançlığı ya olmasaydı!

Leonardo-and-Michelangelo

İtalyan Rönesansı’nın en ünlü iki sanatçısı Leonardo Da Vinci ile Michelangelo’nun rekabeti biliniyordu ancak aradaki kıskançlığı günümüz teknolojisi ortaya çıkardı.

Leonardo da Vinci’nin eskizlerini yüksek çözünürlüklü tarayıcılarla inceleyen İngiliz Kraliyet Kütüphanesi’nden bilim adamları çizimlerin birinin altında Michelangelo’nun meşhur Davud heykelinin karakalem çizilmiş halini buldu.

Da Vinci heykelin eskizini 6 santimetre uzunluğunda resmetmiş, daha sonra görünmesin diye üzerine mürekkeple başka eskizler yapmıştı.

Michelangelo, sanatsal disiplinin yapı taşı olarak kabul edilen, kusursuzluk, güç ve kibir abidesi Davud’a 1501’de başlamış 1504’te bitirmişti.
Rönesansın başyapıtı olarak kabul edilen heykeli gören Da Vinci de aynı yıl 1504’te başladığı meşhur Mona Lisa tablosunu 1507’de yani 3 yıl gibi aynı sürede tamamladı.
Oxford Üniversitesi’nden Martin Kemp, Da Vinci’nin Michelangelo’yu kıskandığı için ortaya onun eserini gölgede bırakacak Mona Lisa’yı yaptığını öne sürdü. Yani Davud olmasaydı belki de kusursuz Mona Lisa olmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.