Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’ın geçen aylarda müzayede satın aldığı Leonardo da Vinci’nin Salvatore Mundi tablosunu Abu Dabi prensi Şeyh Muhammed bin Zayid’e ait bir yatla takasa karar verdiği iddia ediliyor.

Da Vinci’nin Salvador Mundi tablosu bir yatla takas ediliyor

 Da Vinci’nin Salvador Mundi tablosu bir yatla takas ediliyor. Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’ın geçen aylarda müzayede satın aldığı Leonardo da Vinci’nin Salvatore Mundi tablosunu Abu Dabi prensi Şeyh Muhammed bin Zayid’e ait bir yatla takasa karar verdiği iddia ediliyor.

Amerikan medyasına göre MbS geçtiğimiz aralık ayında New York’ta Christie’s müzayede evinin yapmış olduğu açık artırmada 450 milyon 300 bin dolarlık rekor fiyata satılan Leonardo da Vinci’nin Salvatore Mundi tablosonu satın alan kişi.

Ancak şimdi de MbS’nin Da Vinci’ye mal edilen tabloyu BAE prensi Muhammed Bin Zayid’in Topaz adlı yatıyla takas edeceğine dair iddialar Arap medyasına yansıdı. 147 metre uzunluğundaki ve 26 odası olan Topaz adlı yatın değeri de 450 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Da Vinci’nin Salvador Mundi tablosu bir yatla takas ediliyor

Arap medyasına göre MbS İsa peygamberi dünyanın kurtarıcısı olarak resmeden tabloyu ödenen fiyata gelen tepkiler sebebiyle elden çıkartmak istiyor.
Gelen tepkiler üzerine Suudi basını olayı reddetmiş ve ardından BAE Kültür ve Turizm Müdürlüğü tablonun Dubai’de açılan Louvre müzesi için satın alındığını açıklamıştı.

Son çare olarak da Abu Dabi prensi Şeyh Muhammed bir Zayid yatımı al, tabloyu ver müzede kalıcı olsun Suudi Arabistan’daki gürültü durulsun önerisini getirdiği söyleniyor. BAE’nin açıklamasına rağmen iddiasından vazgeçmeyen New York Times gazetesi, ABD istihbarat kaynakları ile Suudi yetkililerin tablonun gerçek sahibinin Muhammed bin Selman olduğunun bir kez daha doğruladığı yönünde bir haber daha yayımladı.