Daha önce hiç görülmemiş bir Botticelli sergisi

15 Nisan-9 Temmuz 2017 tarihleri ​​arasında Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde ‘Botticelli ve İlahi Arayışı’, adlı serginde…

Botticelli 15. yüzyıl Floransa’sının değişen siyasi iklimini yansıtan sanatçı dramatik değişiklikleri araştırıyor.

Sandro Botticelli (1445-1510), 15. yüzyılda Floransa’daki Rönesansı örneklendiriyor. Yedi İtalyan kentindeki müzelerden ve kiliselerden gelen resimler, ABD’de şimdiye kadar görülmemiş olan en büyük sergi.

Botticelli, Lorenzo’nun başkanlığında güçlü Medici ailesinin desteğini aldı. “Pallas ve Centaur” (1481, Uffizi, Floransa) ve “Venüs” (1490, Galleria Sabauda, ​​Turin) -Botticelli’nin ünlü “Venüs’ün Doğuşu” nun yeniden işlenmesi, bu döneme ait neredeyse gerçek boyutlu eserlerdir ve Ressamın klasik mitolojideki zarif figürleri betimleme becerisini gösterir.

Botticelli daha sonraki yıllarda Dominikli rahibe Girolamo Savonarola’nın takipçisi oldu ve 1495 yılında Medici ailesinin sürgün edilmesinden sonra Floransa’da bir teokrasi kurdu.

Şiddetli dinsel tablolar sanatçının sonraki üretimine egemen olur ve “Genç Saint John’lu Bakire ve Çocuk” (1495, Galleria Palatina, Palazzo Pitti, Floransa) gibi başyapıtları daha önceki  tarzından ayrılığı gösterir.

Sergi, Botticelli’nin öğretmeni Filippo Lippi, öğrencisi Filippino Lippi ve diğer çağdaşların tablolarını da içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.