Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Dünya müzelerinde yeni açılan sergiler. Okuyacağınız bu yazıda Avrupa ve Amerika’da bulunan müzelerde yeni açılan sergiler listesini ve sanatçıları bulabilirsiniz.

The Sea Ranch
SFMOMA

SFMOMA ‘The Sea Ranch: Mimarlık, Çevre ve İdealizm’ sergisini düzenliyor. 22 Aralık 2018 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında. San Francisco Modern Sanat Müzesi (SFMOMA), Kuzey Kaliforniya Modern gelişiminin ilk kavramlarını ve planlarını keşfetmeye adanmış bir sergi olan “The Sea Ranch: Mimarlık, Çevre ve İdealizm”i sunuyor. Sergide, arşiv ve çağdaş fotoğraflar, projenin tasarımcılarından özgün çizimler ve eskizler yer alıyor.

Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Sri Lanka
Lacma

Los Angeles Sanat Müzesi (LACMA), Sri Lanka sanatının ilk kapsamlı araştırması olan ‘The Jeweled Isle: Sri Lanka’dan Sanat’ adlı sergiyi sunuyor. 9 Aralık 2018 – 23 Haziran 2019 tarihleri arasında.

LACMA’nın Sri Lankalı sanat koleksiyonundan kısmen çizilmiş ve çok sayıda yerli ve uluslararası eser dahil olmak üzere, yaklaşık iki bin yıllık Sri Lanka tarihini ele alan yaklaşık 250 eser sunuyor. Sergide, Sri Lanka’nın olağanüstü anıtlarını, insanlarını, manzaralarını ve florasını belgeleyen altın, gümüş ve fildişi ve 19. yüzyıl fotoğraflarından oluşan değerli dekoratif objeler içeren sergi boyunca mücevherler kavramı açıkça görülüyor.

Yayoi Kusama
High Museum

Sergide altı odanın yanı sıra, 1950’lerin başlarından bugüne kadar büyük ölçekli enstalasyonlar, heykeller, resimler, kağıt üzerinde çalışmalar, arşiv fotoğrafları ve filmler yer alıyor. Sergi 18 Kasım 2018 – 17 Şubat 2019 tarihleri arasında.

20. yüzyılın en etkili sanatçılarından biri olarak kabul edilen 89 yaşındaki Yayoi Kusama, Tokyo stüdyosunda hala çok aktif. Sergideki yeni eserler arasında canlı renklere sahip resimler ve son zamanlarda tamamlanan Sonsuzluk Odası “Kabaklara Ebedi Sevgim” (2016), düzinelerce Kusama imzası parlak sarı, noktalı kabak heykelleri ile dolu.

Sergide ayrıca, 1957’den 1973’e kadar New York’ta kaldıktan sonra Japonya’ya döndükten sonra yaptığı, çok sayıda Kusama’nın sık sık gösterdiği kolajlar da dahil olmak üzere, 60’tan fazla resim, heykel ve kağıt üzerine bir seçki var.

Fernand Léger
Tate Liverpool

Tate Liverpool, 30 yıllık ünlü modern sanatçı Fernand Léger’ın (1881-1955) ilk büyük sergisi olan ‘Fernand Léger: New Times, New Pleasures’ı sunar. 23 Kasım 2018 – 17 Mart 2019 tarihleri arasında.

‘Fernand Léger: Yeni Zamanlar, Yeni Zevkler’, daha önce hiç İngiltere’de görülmemiş olanlar da dahil olmak üzere, Avrupa genelinde 40’tan fazla tabloyu bir araya getiriyor. Soyut ve figüratif resimler, çizimler, büyük ölçekli duvar resimleri, filmler, grafik tasarım, kitaplar ve tekstiller içeren sergi, Léger’ın sanatın değerini 20. yüzyıl toplumuna nasıl yeniden tanımladığını araştırıyor.

Mütevazı bir çiftçi ailenin çocuğu olarak doğmuş sanatçının eserlerinin merkezinde, yalnızca toplumun ayrıcalıklı seçkinleri değil, sanatın da herkes tarafından kullanılması gerektiği inancı vardı. Léger’e göre, modern sanat çalışan insanın yaşam kalitesini yükseltmenin bir yoluydu.

Avrupa ve Amerika’daki müzelerde yeni açılan sergiler

Ebony G. Patterson
Pérez Art Museum

Sanatçının çalışmalarının bugüne kadarki en önemli sunumu olan proje, son beş yıldaki sanatsal çalışmalarının örneklerini içeriyor. Sergi 9 Kasım 2018 – 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında.

Çizimleri, halıları, videoları, heykelleri ve çiçeklerle, parıltılı, dantel ve boncuklarla kaplanmış yüzeyleri içeren kurulumlarıyla tanınan Patterson, süslenmemiş topluluklardaki gençlik kültürleriyle ilgili olarak süsleme biçimlerini araştıran çalışmalar yaratır.

Dutch masterpieces
Metropolitan Museum

Sergi, tematik olarak organize edilen 65 eser aracılığıyla, 17. yüzyıl Hollanda kültüründe ziyaretçileri, din ve göze çarpan tüketim konusundaki tartışmalardan, ressamların kadınların yerel yaşamlarına olan hayranlığına kadar önemli konulara yönlendirmektedir. Sergi 16 Ekim 2018 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında.

Serginin adı, dönemin önde gelen sanat teorisi eserlerinden biri olan Philips Angel’ın sanatta gerçekçiliğin öncü savunması olan “Resim Övgüsü”nden (1642) geliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.