Dünya müzelerindeki güncel sergiler

Dünyanın çeşitli müzelerinde yeni açılan sergilerin en iyilerini ve en güncel olanlarını seçtim ve listeledim. Bir göz atın!

Rei Kawakubo

Costume Institute

04 Mayıs – 04 Eylül 17

Metropolitan Sanat Müzesi’nden Kostüm Enstitüsü, 4 Mayıs – 4 Eylül 2017 tarihleri ​​arasındaki “Rei Kawakubo / Comme des Garçons sergisi.

Kawakubo’nun eseri, geleneksel güzellik, iyilik ve modaya uygunluk kavramlarına meydan okuyor. Geleneksel bir retrospektif değil, tematik bir sergi, 1983’te Yves Saint Laurent sergisinden bu yana Kostüm Enstitüsünün yaşayan bir tasarımcının ilk monografi gösterisi olacak.

Sergi, 1981’deki ilk Paris  koleksiyonuna kadar uzanan Kawakubo’nun kadın giyim tasarımlarından yaklaşık 120 örnek sunuyor. Kronolojik olarak değil, tematik olarak düzenlenen örneklerde, Kawakubo sınırlar arasındaki boşluk ya da ara geçişte devrimci deneyleri inceleniyor.

Irving Penn

Metropolitan Müzesi

24 Nisan – 30 Temmuz  17

Metropolitan Museum of Art, Irving Penn’in sanatçının doğumunun yüzüncü yıldönümünü istinaden büyük bir sergi organize ediyor. 24 Nisan-30 Temmuz 2017 arasında…

Yaklaşık 70 yıllık kariyeri boyunca, Irving Penn (1917-2009) kompozisyon, nüans ve detay için titiz bir stüdyo fotoğrafçılığını parçalara ayıran bir estetiği hakimdi. Büyük Amerikalı fotoğraf sanatçısının eserlerinin bugüne kadarki en kapsamlı sergisi. Sergide, 2015 yılında Irving Penn Vakfı’ndan Penn’in 150’den fazla fotoğrafının bulunuyor.

Toba Khedörili

Pérez Sanat Müzesi

21  Nisan- 24  Eylül 17

Pérez Sanat Müzesi Miami, 21 Nisan’dan 24 Eylül 2017’ye kadar uzanan bir sergide Toba Khedoori’nin sergisini sunuyor.

1964’te Avustralya’nın Sidney kentinde doğan Khedoori, 1990 yılından bu yana Los Angeles’ta yaşıyor ve çalışıyor.

Khedoori sıklıkla mimari formları uzak perspektiflerden tasvir ediyor, sıradan objeler ve henüz dekontextralize olmayan mekanlar yaratıyor. Son yıllarda, kağıttan tuvale geçti, temsili ile soyutlama arasında kalan küçük ölçekli eserler üretti. Daha önceki kompozisyonlarında olduğu gibi, bu eserler esrarengiz ve keskin bir şekilde ayrıntılı; hızla hareket eden görüntüler ve doymuş renklerle dolu bir sanat dünyasında Khedoori, elle çalışmanın sessiz, yavaş ve titiz bir süreçte kararlılığını sürdürüyor.

Making Space

MoMA

15  Nisan -13  Ağustos /17

‘Making Space’, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi (1968) ve Feminist hareketin başlaması (1968 civarında) arasında kadın sanatçıların çarpıcı ama hala göreceli olarak yetersiz algılamalarına ışık tutuyor. MoMA, 15 Nisan 2017 – 13 Ağustos 2017 arasında…

Savaş sonrası dönemdeki toplumsal değişimler, daha çok kadının sanatçı olarak profesyonelce çalışmasına imkân sağladı; ancak çalışmalar erkek egemen sanat dünyasında sık sık reddedildi ve onlar için çok az destek ağı vardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.