Edgar Degas’ın yıllardır kayıp olan eseri “The Chorus” bagajdan çıktı

İzlenimcilik akımının en önemli temsilcilerinden Edgar Degas’ın 2009 yılında çalışan The Chorus (Korocular) isimli tablosu bir otobüsün bagajında bulundu. İzlenimcilik akımının en önemli temsilcilerinden Edgar Degas’ın 2009 yılında çalışan The Chorus (Korocular) isimli tablosu bir otobüsün bagajında bulundu. 

Paris’in Seine-et-Marne bölgesindeki gümrük kontrolü sırasında memurlar otobüsün bagajında fark ettikleri gizli bir bölmede saklanmış tabloyla karşılaştı. Orsay Müzesi, eserin orijinal olup olmadığının araştırılması ve kontrol edilmesi için bölgeye uzmanları gönderdi. Eserin değerinin 800 bin Euro olduğu tahmin ediliyor.

Edgar Degas’ın yıllardır kayıp olan eseri “The Chorus” bagajdan çıktı

The Chorus adlı tablo 201 yılında Marsilya’daki bir müzeden çalınmıştı. Orsay Müzesi, Marsilya’daki bulunan bir sanat galerisine sergilenmesi için ödünç vermişti. Eser eğer çalınmamış olsaydı önce İtalya sonra da Kanada’da sergilenecekti.

Tablonun çalınmasının ardından yetkililer, etrafta herhangi bir kırılma ya da hırsızlığa dair bir işaret olmadığını belirtmişlerdi. Dedektifler bir ziyaretçinin veya bir müze mensubu tarafından çalınma ihtimali üzerinde durmuşlardı.

1877’den kalma The Chorus pastel tonlarda sahnede bir dizi erkek koro şarkıcısını tasvir eden küçük bir resim.