Google ‘Sanat Kamerası’ tasarladı

google_sanat-kamerasi

Google, dünyaca ünlü tabloları koruma altına almak için yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çeken özel bir kamera tasarladı.

Google, kurduğu Külltür Enstitüsü’nde dünyaca ünlü sanat eserlerini dijital ortamda koruma altına almak için kolları sıvadı. Sanat eserlerinin gigapiksel boyutlarında fotoğraflarını çeken son teknoloji ürünü kamerası sayesinde, eserler herkesin erişimine açık şekilde internette sergileniyor.

Al Jazeera’nin haberine göre; Proje ekibi son 1 ayda kataloguna 1000 yeni eser katmayı başardı. Bu başarının arkasında, Google’ın Sanat Kamerası adını verdiği son teknoloji yeni cihazı var.

Ekibin teknik program müdürü Marzia Niccolai, “Çekim süresinin oldukça düşürmeyi başardık. Eskiden bir eserin fotoğrafını çekmemiz bir gün sürüyordu. Yeni kamera sayesinde şimdi yarım saatte hallediyoruz” dedi.

Google bu kameralardan 20 tane üretip dünya çapında müzelere ve sanat galerilerine gönderiyor. Kamera resmin karşısına konulup çalıştırılıyor. Resmin köşelerinden başlayan kamera otomatik olarak her noktaya odaklanıp fotoğraf çekiyor, ardından hepsini Google’a gönderiyor, burada da fotoğraflar birleştiriliyor.

Bu cihazın icadından önce Kültür Enstitüsü ya da sanat galerileri kendileri yüksek çözünürlüklü kameralar kiralamak zorunda kalıyordu. Bu kameranın icadıyla hem süreç hızlandı hem de maliyetler düştü. Enstitü şimdiden Brezilya, Hindistan ve Hong Kong gibi merkezlere birkaç kamera gönderdi.

Yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde, usta ressamların her fırça darbesi ve tuvale her dokunuşu rahatça görülebiliyor. Yakın zamanda fotoğrafı çekilen eserler arasında Monet ve Van Gogh’un tabloları da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.