Halep’te yaşananları dünyaya duyuralım

İranlı çizer Reza Hemmatirad, Halep’te yaşanan insanlık dramını çizmek için kolları sıvadı.

İran’da doğup büyüyen ve İran-Irak savaşına tanık olan Hemmatirad uzun yıllardır Türkiye’de yaşıyor. Sanat üretimine İstanbul’da devam eden sanatçı burada dersler veriyor, sergiler açıyor. Hemmatirad son olarak 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı o gecede yaşananları Okçular Tepesi kitabından anlatmış, Mustafa Cambaz, Erol Olçok gibi şehitleri çizimlerine yansıtmıştı. Çizer şimdi Halep’te yaşanan insanlık dramını resmedecek.

“Sanatçılar olarak ne yapabiliriz, bunlara nasıl çare olabiliriz diye kara kara düşünüyoruz” diyen sanatçı acı mizah kullanarak illüstrasyon yapacağını söyledi. Çizimleri internet üzerinden tüm dünyayla paylaşacağını kaydeden sanatçı, “İnsanların ne kadar kör olabileceklerini gördük. Siyasetin dışında büyük bir sosyolojik problemin olduğunu onun üzerinden insanlık dışı bir politika yürütüldüğünü düşünüyoruz. Sergiler düzenleriz, kitaplar yaparız. İnsanlığın sınırı yoktur. Halep neyse Afganistan odur. Halep tahliye ediliyor fakat ardından Musul var. İnsanoğlu neredeyse orada sefayla yaşamalı. Bunu nasıl beceremiyoruz hala daha bilmiyorum” şeklinde konuştu.

İrak-Irak savaşını yaşayan sanatçı Suriye’de olanların anlamını iyi ifade etmek gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Biz her akşam 15 Temmuz’u yaşadık. O günlerde insanların yaşadıklarını dünya duymuyordu. Arkadaşlarımız öldü, sesimizi dünyaya duyuramadık. Kimse bize destek olmuyor dedik. Şimdi her yerden sesimizi duyuruyoruz ama yine kimse bizi anlamıyor. Halep Ortadoğu’nun incisi ama ardında Musul var. Orada hala binlerce sivil var. Bir kültür de yok oluyor. Burada ne kadar sessiz kalırsak orada da bir şeyler olacak. Kafamda tasarladığım şey siyah acı mizah kullanarak yapılacak illüstrasyonlar. Hedefim önümüzdeki haftadan itibaren bir şeyler çıkarmak. İnternet üzerinden paylaşacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.