İngiliz ressamın 5 tablosu çalındı

 

Francis-Bacon

Yirminci yüzyılın en büyük ressamlarından, İngiliz ressam Francis Bacon’ın 96 milyon lira eden 5 tablosu Madrid’deki bir koleksiyonerin evinden çalındı. Hırsızların ev sahibini uzun zamandır takip ettiği belirtildi.

Dışavurumculuk akımının en önemli temsilcilerinden İngiliz ressam Francis Bacon’ın elinden çıkan ve değeri 30 milyon euroyu (Yaklaşık 100 milyon lira) bulduğu belirtilen 5 tablonun çalındığı açıklandı. İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşen soygunun temmuz ayında yaşandığı kaydedildi.

Tabloların 1992’de Madrid’de ölen Bacon’ın yakın bir arkadaşına ait olduğunu belirten güvenlik yetkilileri, eserlerin J.C.B. adlı bu kişinin evinden çalındığını aktardı. İspanya’da yayımlanan El Pais gazetesine göre; hırsızlar, J.C.B.’nin evine girmeden önce tüm alarm sistemlerini devre dışı bırakmayı başardı. Parlamentoyla aynı cadde üzerinde olduğu için polislerin yoğun olduğu bölgede yaşanan soygun boyunca ev sahibinin dışarıda olduğu kaydedildi. Hırsızların, ev sahibini gözlemek için peşine adam taktığı, kısa bir süre içinde evdeki tüm değerli eşyaları çalarak kaçmayı başardığı öğrenildi. Çalınan tabloların isimleri belirtilmezken, İspanyol polisinin hem yurt içinde hem de yurtdışında bu tabloların peşinde olduğu belirtildi. El Pais’in ulaştığı uzmanlar “Bunlar gibi yüksek değerli ve bilinen sanat eserlerini elden çıkarmak bir hayli zordur. Francis Bacon tablosu satmak isteyen bir hırsızın yakalanma ihtimali oldukça yüksek” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.