İtalya Naziler'in çaldığı "vazoda çiçekler" tablosunu geri istiyor

İtalya Naziler’in çaldığı “vazoda çiçekler” tablosunu geri istiyor

İtalya Naziler’in çaldığı “vazoda çiçekler” tablosunu geri istiyor. İtalya’nın Floransa kentindeki ünlü Uffizi Sanat Galerisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler’in çaldığı “Vazoda çiçekler” tablosunu geri istiyor.

Hollandalı ressam Jan Van Huysum’un tablosunun siyah-beyaz fotoğrafı, İngilizce, İtalyanca ve Almanya “Çalındı” ibaresiyle birlikte müzede sergileniyor.

Uffizi Müzesi Müdürü Eike Schmidt, tabloyu elinde bulunduran ailenin, çok sayıda başvuruya rağmen, eseri geri göndermediğini söyledi. İsmi açıklanmayan ailenin, tablonun geri gönderilmesi karşılığında para talep ettiği belirtildi. Kendisi de Alman olan Schmidt ise tablonun İtalyan devletinin devredilemez mülkü olduğunu, bu nedenle satın alınamayacağını savundu.

“Bu yüzden 2. Dünya Savaşı ve Nazi dehşetinin yaraları halen sarılabilmiş değil” diyen Schmidt, tablonun müzeye dönmesinin Almanya hükümetinin ahlaki görevi olduğunu belirtti.

Uffizi’nin müdürü, Almanya’yı savaş sırasında çalınan sanat eserlerine yönelik zaman aşımı uygulamasını kaldırmaya ve eserleri meşru sahiplerine iade etmek için çalışmaya çağırdı.

Hollandalı Ressam Jan van Huysum’un tablosu ilk olarak Floransa’da Pitti Sarayı koleksiyonunun bir parçası olarak 1824 yılında sergilenmişti. Nazi askerleri, savaş sırasında koruma altına alınan tabloyu 1943’te çekilirken çalmıştı. ‘Vazodaki Çiçekler’, iki Almanya’nın birleştiği 1991 yılında yeniden ortaya çıkmıştı.