İyi derecede sanat bilgisine sahip hırsızlar

 

Peter Paul Rubens, Dama delle Licnidi.
Peter Paul Rubens, Dama delle Licnidi.

Sanattan anlayan hırsızlar. İtalya, müzelerinden paha biçilmez ve sanat tarihine damgasını vurmuş eserlerinin çalışmasıyla şokta. 3 kişi müzenin kapanmasına yakın bir saatte müze görevlilerini bağlayıp etkisiz hale getirdikten sonra eserleri çaldılar.

İtalya’daki bir müzede 15 milyon euro’luk 17 sanat eseri çalındı. Uzmanlar, eser seçimi ve toplam mali değerin yüksekliği bakımından hırsızların iyi derecede sanat bilgisine sahip olduklarını iddia etti.

İtalya’nın kuzeyindeki Verona şehrinde bulunan Castelvecchio Müzesi’nden toplamda 15 milyon Euro’luk sanat eseri çalındı. Üç adet maskeli adam tarafından çalındığı belirtilen eserler 17 tablodan oluşuyor.
Eserler arasında Paul Rubens’in ‘Portrait of a Lady’ ve Tintoretto’nun ‘Male Portrait’ adlı önemli eserleri ve Pisanello, Jacopo Bellini, Giovanni Francesco Caroto’ya ait tablolar yer alıyor.

Siyah giyimli üç zanlının perşembe gecesi nöbet değişimi sırasında bir güvenlik görevlisi ile bir kasiyeri bağlayıp etkisiz hale getirdikten sonra müzeyi soydukları belirtiliyor. Uzmanlar, eser seçimi ve toplam mali değerin yüksekliği bakımından soygunun iyi derecede sanat bilgisine sahip biri tarafından düzenlendiğine emin.

Belediye başkanı yaptığı açıklamada, “Onları biri göndermiş, tamamen eğitimliler ve ne çalacaklarını iyi biliyorlardı” diye belirtiyor. 48 güvenlik kamerasının bulunduğu müzede aynı zamanda 24 saat güvenlik görevlileri çalışıyor.

Yapılan açıklamada kasiyer ve güvenlik görevlisinin halen şokta olduğu ve üç zanlının silahla mı geldiği yoksa silahı güvenlik görevlisinden mi çaldığı bilgisinin alınamadığı söyleniyor.

2 thoughts on “İyi derecede sanat bilgisine sahip hırsızlar

    erhanekler

    (22/11/2015 - 16:00)

    bizde şokta olan o güvenliği güzelce sarsardık. Onca tertibatın arasından nasıl yapmışlar. skandal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.