Kübizm 20. yüzyılı nasıl değiştirdi?

Sanat tarihi, 20. yüzyılın başlangıcında çok değişti. Birinci Dünya Savaşı bu geçiş sürecini etkilemiş ve birçok sanatçı savaş zamanlarında duygularını farklı bir şekilde ifade etmeye çalışırken süreci değiştirmişti.

Paul Cezanne ve onun doğasının basitleştirilmiş hali erken kübizmin eserleri sayılabilir. Cezanne, kübizme doğru yolu açık olan Picasso ve Georges Braque’un sanatını etkilemiştir.

Picasso’nun Avignonlu Kızlar sanat eseri Kübizm’de yeni bir sayfa açtı ve 20. yüzyıl için bir mihenk taşı haline geldi.

1906-07 yılları arasında üretilen resim, “Kübist düşünce”nin ilk imzası olarak görülüyor. Picasso kesinlikle Paul Cezanne’dan etkilendiğini söyledi.

Kübizmin erken dönemi (1906/1907-09) sanat eserlerinde birincil konuyu değiştiren bu iki ressam tarafından da itibar edilmemişti.

Doğayı taklit etmek yerine, kendi gerçeklerini yarattılar. Picasso ve Braque analitik kübizmi sürdürdü. Onların motifleri aynı anda çeşitli perspektiflerden değil, aynı zamanda daha küçük formlara bölünerek, fiziksel bir parçanın parçası haline getiriliyor.

Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla sanatçıların durumu çok değişti. O dönemdeki birçok sanatçı hala gençti ve çoğunlukla da askere alındı. Birinci Dünya Savaşı’nın karışıklığında, aralarındaki iletişim bozuldu ve Kübizm bağımsız bir sanatsal tarz olarak kayboldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.