Leonardo da Vinci’nin yeni bir eskizi keşfedildi

New York Times’ın haberine göre, emekli bir doktor tarafından Aziz Sebastian tasviri mart ayında çerçevelenmemiş on dört çizimle birlikte Tajan müzayede evine değer biçilmesi için getirildi.

Tasvirin sıra dışılığını fark eden eski resimler müdürü Thaddee Prate, bu konuda Parisli başka bir sanat uzmanına da danıştı.

İkinci uzman ise eskizin solak bir sanatçı tarafından çizildiğini ve kağıdın arkasında iki küçük bilimsel çizimin bulunduğunu farketti.

New York Metropolitan Müzesi’nde görev yapan uzman Carmen C Bambach da çizimin solaklığıyla meşhur Da Vinci’ye ait olduğunu doğruladı ve çizimin 1482-1485 yılları arasında sanatçının Milan’da olduğu dönemde yapıldığını belirtti.

Tajan müzayede evinin ve Prate’nin 15,8 milyon dolar değer biçtiği eskizde Aziz Sebastian bir ağaca bağlı şekilde tasvir ediliyor. Çizimin yapıldığı 19,05’e 12,7 santimetre boyutundaki kağıdın arka yüzünde ise ışık ve gölge ile ilgili notlar ve diyagramlar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.