Louvre Müzesi ziyaretçi sayısında rekor kırdı

Louvre Müzesi ziyaretçi sayısında rekor kırdı

Louvre Müzesi ziyaretçi sayısında rekor kırdı. Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi ziyaretçi sayısında bir rekora imza attı.
Geçtiğimiz yıl 10 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği müze, bu sayıyla dünyadaki uluslararası güzel sanatlar müzeleri arasında en yüksek ziyaretçi rakamına ulaşmış oldu.

Geçtiğimiz 2018 yılında müzeyi ziyaret edenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 8.1 milyondan 10.2 milyona ulaştı. 2012 yılında Louvre Müzesi’nin rekoru 9.7 milyondu.

Çin Ulusal Müzesi 2017 yılında 8 milyon ve New York Sanat Müzesi 7.3 milyon sanatseveri ağırlamıştı.

Louvre Müzesi Genel Müdürü Jean-Luc Martinez, müzede 60 milyon euro değerinde iyileştirme çalışmaları yaptıklarını ve bunun finansmanının büyük bir bölümünü de Abu Dabi‘de açılan Louvre Müzesi’nden karşıladıklarını kaydetti.

Son yıllarda Paris’te yaşanan terör saldırılardan ötürü müzeye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 30 oranında düşmüştü. Müzeyi ziyaret edenlerin dörtte üçünü yabancılar oluştu. Amerika’dan gelen ziyaretçiler yaklaşık 1.5 milyon ile ilk sırada; Çinliler ikinci sırada yer aldı. Müzeyi ziyaret eden öğrenci sayısı da 565 bine ulaştı.

Martinez, Sarı Yelekliler’in gösterilerinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ve müzenin sadece geçtiğimiz yıl 8 Aralık Cumartesi günü kapalı olduğunu hatırlattı.

Louvre Müzesi bu yıl da meşhur cam piramidinin açılışının 30. yıldönümü etkinliği ve Leonardo da Vinci’nin retrospektifi ile ziyaretçi rekorunu arttırmayı planlıyor.