Louvre Müzesi'nde şanslı çift müzeyi ziyaret etti, yatılı kaldı

Louvre Müzesi’nde şanslı çift müzeyi ziyaret etti, yatılı kaldı

Louvre Müzesi’nde şanslı çift müzeyi ziyaret etti, yatılı kaldı. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, ilk kez kapılarını gece ziyareti ve konaklama için bir İngiliz çifte açtı.

Newcastle kentinde yaşayan 26 yaşında üniversitede güzel sanatlar okuyan Daniela ile 29 yaşındaki profesyonel dağcı erkek arkadaşı Adam, kendilerine rehberlik yapan sanat tarihi uzmanı Sabine de la Rochefoucauld eşliğinde bu müzeyi gece ziyaret edip konaklama ve lüks bir akşam yemeği yeme ayrılacağına sahip oldu.

Her gün binlerce kişinin yakından görmek için çaba gösterdiği ünlü Louve Müzesi‘nde bulunan Mona Lisa tablosunun önünde genç çift, rahat koltuklarında şampanya kadehlerini tokuştururken, Leonardo da Vinci’nin bu 500 yüzyıllık eşsiz eserini doyasıya izleme fırsatı buldu.

Genç çift, ayrıca, Antik Yunan heykel sanatının en ünlü örneklerinden birisi olarak görülen ve Yunan Mitolojisi’nde aşk tanrıçası olarak bilinen Afrodit (Venus de Milo) heykelinin önünde mükellef bir akşam yemeğinin tadını çıkardı.

Genç çift, bununla da kalmayıp III. Napolyon’un özel odasında Fransız Sarah Jeanne Ziegler tarafından sadece kendilerine verilen özel bir konseri izledi. Genç çift, daha sonra yine kendilerinin konaklaması için özel oluşturulan bir odada geceye geçirdi.

Yıllar önce kral sarayı olarak kullanılan müzede, bir gece konaklama şansına sahip olan genç çifte bu imkanı, insanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını, mekan sahiplerinin ise kiralamasını sağlayan web uygulaması “Airbnb”nin düzenlediği bir yarışmayı Daniela’nın kazanması sağladı.

“Siz niçin Mona Lisa’nın kusursuz misafiri olursunuz?” sorusuna en iyi yanıtı veren Daniela, erkek arkadaşıyla birlikte bir gecesi Louvre Müzesi’nde olmak üzere Airbnb sponsorluğunda toplam 3 gün Paris’te tatil hakkı kazanmıştı.

Fransız kralları, 17 yüzyıl ortalarına kadar, saray olarak kullanılan Louvre müzesinde konaklıyordu.

 

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır.

Dünya çapında en ünlü ve en büyük müze olarak bilinen Louvre Müzesi 1973’lü yıllardan günümüze kadar ulaşmaktadır. Bünyesinde yüzlerce sayıda klasik ve modern sanatla ilgili şaheserlere ev sahipliği yapması ile diğerleri arasından ayrılmaktadır.

İlk devlet müzesi olma özelliği taşıyan binada günümüzde 35.000’e yakın eser ve 380.000’den fazla obje bulunmaktadır. Aynı zamanda 2012 yılı verilerine göre yıllık ziyaretçi sayısı 9.7 milyon kişiyi bulmaktadır.