Manet’in Kırda Öğle Yemeği

Tablo ilk kez 1863’te Palais des Champ-Elysees’de düzenlenen Reddedilenler Sergisi’nde yer aldı.

1878 yılında Paris Operası’nda bariton olan Jean-Baptiste Faure, esere 4000 frank vererek koleksiyonuna kattı.
Kırda Öğle Yemeği’ne 1898 -1900 yılları arasında Paul Durand-Ruel, 1900 – 1906 yılları arasında ise Etienne Moreau-Nélaton sahip oldu.

Söylenenlere göre bu ünlü eser  1863’te büyük bir skandala yol açtı ve daha sonraları modern sanatın dönüm noktalarından birini simgeleyen yapıt haline geldi. Dönemin eleştirmenlerini o kadar kızdırmasında tekniğinin de kısmen payı olmakla birlikte asıl sorun açıkça ahlaka aykırı görünen konusuydu. Tablodaki çıplak kadın sanatçılara modellik yapan ve Manet’in yine aynı sergide yer alan başka bir yapıtında adı verilerek resmedilen Victorine Meurent’dü.

Sanatçılara poz veren kadınların hafifmeşrep olduklarına dair yerleşmiş olan genel görüş tablonun yarattığı etkiye katkıda bulunurken kadının doğrudan izleyiciye doğru olan bakışları sahneye istenmeyen bir katılım davetine yol açıyordu. Resmin sağ tarafındaki adam için Manet’in erkek kardeşlerinden biri ya da ikisi Eugene ve Gustave modellik yapmış, diğer adam ise Manet’in daha sonra kız kardeşiyle evleneceği Hollandalı

Heykeltıraş Ferdinand Leenhoff. Arka plandaki yarı giyinik kadının kimliği bilinmemekle beraber onun için de Victorine model  alınmış olabilir. Sanatta çıplaklık gerçek insanları yansıtmadığı sürece kabul görüyor, nü’lerin dönemin akademik ressamlarının yapıtlarında olduğu gibi isimsiz figürler olmaları gerekiyordu. Manet bu çalışmasını sergide “Yıkanma” adıyla sergiledi(bu adı dört yıl sonra değiştirdi)bu yapıt halka gerçek bir güncel sahnenin betimlendiği izlenimini verdi. Piknikte yer alan yiyecekler ve sıradan bir şarap şişesi yerine betimlenen gümüş matara,  şehvet düşkünlüğü havasını arttırıyor.

Bu objenin ustaca kullanılması çağdaşlarına Manet’in bu tablosunda bilgisizlik veya becerisizlik olarak görülecek şeylerin aslında kasıtlı bir çarpıtma olduğunu gösteriyordu. Kompozisyonun içinde manzara adeta figürlerin tam olarak bütünleşemediği bir sahne seti gibiydi. Bu kasıtlı olarak yapılmış olabilir fakat bir sorun olması da muhtemeldir. Manet daha önce de manzarada figürleri ele aldığı bir kısım eski çalışmalarında da benzer sorunlarla karşı karşıya kalmıştı.

Kırda Öğle Yemeği’nde ressamın piknik sahneleri geleneğini canlandırmaya çalıştığı düşünülür. Oysa Manet hiçbir zaman mecazi anlamlar içermeyen bir çıplağı modern bir ortamda betimlemenin ahlaksal yanını sorgulamadı. Tabloya verdiği nötr isim de, ressamın bu durumu önemsemediğinin bir kanıtıdır. Ayrıca, tablo fete galante (mistik parklarda betimlenmiş aristokratların tabloları) geleneğinin de güncel bir uyarlaması gibiydi.

Tablo ilk kez 1863’te Palais des Champ-Elysees’de düzenlenen Reddedilenler Sergisi’nde yer aldı.1878 yılında Paris Operası’nda bariton olan Jean-Baptiste Faure, esere 4000 frank vererek koleksiyonuna kattı. Kırda Öğle Yemeği’ne 1898 -1900 yılları arasında Paul Durand-Ruel, 1900 – 1906 yılları arasında ise Etienne Moreau-Nélaton sahip oldu.

Sanatçı  Édouard Manet

Yıl        1862-1863

Tür        Tuval üzerine yağlıboya

Boyutlar  81.9 cm × 104.5 cm (322 in × 411 in)

Konum Orsay Müzesi, Paris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.