Meme kanseri kampanyasına Barok ressamlar ilham oldu

Yeni Zelanda’da Meme Kanseri Vakfı meme kanserine dikkat çekmek ve bilinçlenmeyi sağlamak amacıyla yaratıcı bir kampanya yaptı.

Fotoğrafçı Steven Boniface’in çalışmaları ile meme kanserini atlatmış üç kadının hikayeleri, Auckland Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Banyosunda Betşeba, Rembrandt’ın 1654 yılında yaptığı yağlıboya tablosu. Eserde poz veren model aynı zamanda ressamın sevgilisi olan Hendrickje Stoffels’tir.

Çok genç yaşında ölen Stoffels’in tabloda sol göğsündeki gölge ölüm sebebinin göğüs kanseri olabileceği şüphesini doğurur.

Rembrandt, bu eserinde, Tanah’da geçen bir olayı betimledi. Bu olayda evinin çatısında dolaşmakta olan Davud, ordusunun generallerinden Uriya’nın karısı Betşeba’yı bahçesinde banyo yaparken görür. Aniden kadını arzulayan Davud, Betşeba’yı hamile bırakır. Günahı bununla kalmayan Davud, Uriya’nın kanlı bir savaşta ön saflarda yer alması emrini verir.

 

Davud’un umduğu gibi Uriya savaşta ölür. Onun ölümünden sonra Davud, Betşeba’yı karısı yapar. Batşaba’nın Davud’dan olan çocuğu doğumundan birkaç gün sonra ölür. Hrıstiyanlıkta bu ölümün Davud’a verilmiş bir ceza olduğuna inanılır.

Rembrandt, tablosunda, David’i ve onun kadına karşı olan arzusunu betimlememeyi tercih etti. Sadece Betşeba’yı banyo yaparken çizdi. Kadını hem bir kurban hem de bir günahkar olarak gösterdi.[2] Düşünceli görünen kadın elinde bir mektup tutmaktadır ve takıları haricinde çıplaktır. Bu mektup Davud’un onu odasına gelmesi için yolladığı mektuptur ve ressam Betşeba’nın mektuba olan tepkisine odaklanmıştır.Kadın, kaderine razı olmuş gibi görünmektedir.

Resim şu anda Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. 1869 yılında, Dr. Louis La Caze’nin bağışladığı 583 tablodan biridir.

Orpheus ve Eurydice, Rubens

Bu resim, sevgilisi Eurydice’i kurtarmak için dünyaya gelen efsanevi bir müzisyen olan Orpheus’un hikayesini anlatıyor.  Orpheus, bir yılan tarafından ısırıldıktan sonra ölen eşini Eurydice’i kurtarmak için yeraltı dünyasına iniyor. Yer altı dünyasının tanrısı ve tanrıçası olan Plüton ve Proserpina, müziğiyle o kadar isteksiz davranıyorlar ki onun talebini kabul ediyorlar. Onların koyduğu tek şart, arzusunu içerdiğinden ve ikisinin de yeraltından tamamen ayrılıncaya kadar sevgilisine bakmamalarıdır. Ovid’in Metamorfozlarından çıkan bu hikayeye dayanarak Rubens çok dengeli bir tablo tasarlar. Sağında bulunan Pluto ve Proserpina, jesti olan Orpheus’u anlaşmanın şartları konusunda uyarıyor. Bunların altında Cerberus, cehennemi koruyan köpek var. Sol tarafta, hala yılanın ısırıklığını gösteren ölümcül Eurydice gövdesi, Orpheus’un canlı vücuduyla çelişiyor.

Aşkı hissetmesinin, sevgilisine geri dönmesi için kışkırtmasıyla birlikte o anda tasvir edilir. Bu, Tanrı’nın uyarısına dikkat etmediği için dumana karışmadan hemen önce.

Benzer bir trajedi, parçadaki bilinmeyen modeli bekliyor. Sol göğsünün üst kadranı Rubens tarafından boyandı. Bunun bir meme kanseri türü olduğu ifade ediliyor.

1636 – 1637,
Prado Müzesi, Madrid

Samson ve Delilah, Rubens

1609-1610 yılları arasında yaşayan Samson ve Delilah, Eski Ahit’in hikayelerini anlatıyor. Delilah’ın kucağında uykuya dalmış ve sarkmış Samson, genç bir adam tarafından saçlarını kesilmek üzeredir. Kesilmemiş saçları tesadüfen gücünün ve gücünün kaynağıydı.

Göğüsleri açıkta olan Delilah, Samson’a ağır ağır gözle bakıyor. Sağ memesinin yakından incelenmesinden sonra, tıbbî uzmanlar, göğsünün alt kısmında “dimpling” yapan ve cildin geri çekilmesinde kullanılan, meme ucunun meme kanseri belirtileri olduğuna karar verdiler. Tersine dönük meme başı ve sağ memedeki çukur.

1609 – 1610,
Ulusal Galeri, Londra

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.