Mısır Piramitleri’nin gizemi çözülüyor

mısır-piramitleri

Mısır Piramitleri’nin gizeminin büyük ölçüde açığa çıkarılacağı duyuruldu Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh ed-Demati, elde edilen yeni bilgilerin Mısır Piramitleri’nin gizemini büyük ölçüde açığa çıkaracağını duyurdu.

Dünyanın henüz çözümleyemediği Mısır Piramitleri ile ilgili her geçen gün daha ciddi bilgilere ulaşılıyor. Daha önce aralarında Keops’un da bulunduğu 4 Mısır Piramidi’nin inceleneceğini ve bu sayede piramitlerin gizeminin çözülmesini umduğunu belirten Mısır Antik Eserler Bakanı Eldamaty’den sonra ülkenin Tarihi Eserler Bakanı Memduh ed-Demati de önemli açıklamalarda bulundu.

Japon, Fransız ve Kanadalı bilim insanlarının Scan Pyramids (Piramitleri Tarama) projesi çerçevesinde ortak bir çalışma yürüttüğünü belirten ed-Demati, bu araştırmalar sonucunda piramitlerin sıcaklıklarıyla ilgili bazı veriler elde edildiğini söyledi. Piramitlerin içerisinde gizli odalar ve koridorlar olabileceğini söyleyen ed-Demati, Japonya’da üretilen yüksek çözünürlüklü kameralar ile piramitlerin tekrar incelendiğini söyledi.

Yürütülen projenin başında yer alan Tarihi Eserleri Koruma Merkezi Müdürü Mehdi Tayyubi de Kırmızı ve Kuzey Piramit olarak adlandırılan Snefru Piramidi’nin zirvesindeki sıcaklığın diğer bölümlere göre daha yüksek olduğunu ve bunun şimdiye kadar bilinmediğini belirtti. Japon bilim insanlarının X-ray cihazlarıyla yaptığı araştırmalarda, Keops Piramidi’nin kuzey yüzeyinin de diğer yüzeylere oranla 3-4 derece daha yüksek olduğunu ortaya çıkarıldı. Ayrıca piramidin bu yönünde karanlık bir bölümün varlığı tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.