Monet’nin gizli koleksiyonu, Paris’te

Ressam Claude Monet’in bir araya getirdiği “gizli” sanat koleksiyonu, büyük ressamın ölümünden 90 yıl sonra, Paris’te görülebilir.

Ressam Claude Monet’in bir araya getirdiği “gizli” sanat koleksiyonu, büyük ressamın ölümünden 90 yıl sonra, Perşembe günü Paris’te ilk kez sergilendi.

Fransız sanat tarihçileri, Monet’in gizlice satın aldığı Renoir, Cezanne, Pissarro ve Delacroix gibi çağdaşlarının şaşırtıcı koleksiyonunun dört yıl boyunca izini sürdü.

Normandiya Giverny’deki evinde gazetecilere; “Ben bencilim, koleksiyonum yalnızca benim ve birkaç arkadaşım için” diyen Monet’nin koleksiyonun büyük bölümünü bir araya getiren, Marmottan Monet Müzesi’ndeki serginin küratörlerinden Marianne Mathieu, “Koleksiyon hakkında gerçekten çok az şey biliyorduk” dedi.

Özel yaşamından bahsetmemeyi ve sanat koleksiyonunu kendine özel tutan ressam, resimlerini Giverny’deki özel dairelerinde meraklı gözlerden uzak tuttu ve satın aldığı şeyleri kaydetmedi.

Monet 1926’da öldüğünde uzmanlar tarafından bir envanter çıkarıldı ancak II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edildi.

Sanat tarihçisi Mathieu ve meslektaşı Dominique Lobstein, Manet ve Boudin’in de eserlerinin bulunduğu 120 resmin izini sürdü.

Monet, Renoir ve Manet gibi ressam arkadaşlarının hediyeleri ile koleksiyonunu oluşturmaya başladı. O zaman bile mahremiyet kaygısı belirgin olan Monat, Manet’e eşi ve modeli Camille ile poz vermekten kaçındı, daha sonra Manet’in ona verdiği bitmemiş “Ressam Monet Stüdyosu” eserinde, yüzü sadece taslak olarak çizildi.

1890’lardan itibaren mali durumunu düzelten Monet, bu yıllarda Renoir ve Cezanne eserlerini toplamaya dönük çabalarını yoğunlaştırdı.

Sanat tarihçilerinin “kararlı ve gizli” bir koleksiyoncu olarak niteledikleri Monet’nin koleksiyonu, Paris’te sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.