Mülteci krizine sanatsal tepki

Ai Weiwei

Çinli muhalif çağdaş sanatçı Ai Weiwei, Almanya’nın başkenti Berlin’deki Konser Evi’nin dış sütunlarını sığınmacıların kullandığı can yelekleriyle donattı.

Avrupa’ya gitmek isterken denizde boğularak hayatını kaybeden sığınmacıları anmak için Konser Evi’nin girişindeki sütunlara çok sayıda can yeleği giydiren Ai, sütunların arasına da bir şişme bot yerleştirdi. Ai, botun üzerine “#Güvenligeçiş” yazısını koydu. Ai’nin bu çalışması için Midilli adasında biriken yaklaşık 14 bin can yeleği getirildi. Çalışmasını, yarın Konser Evi’nde düzenlenecek “Barış için Sinema (Cinema-for-Peace)” galası için yapan Ai, Daha önce de; Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan’ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşiyle birlikte boğularak hayatını kaybeden üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin cansız bedenine dikkat çeken Weiwei , aynı pozu vermişti. Ai Weiwei’nin ayrıca Midilli adasında sığınmacılar için bir anıt yapmayı planladığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.