Müzayede evlerinde 2,3 milyar dolar harcandı

Sang Tan/AP
Sang Tan/AP

Müzayede evlerinin ABD’nin New York kentindeki sonbahar açık artırmalarında 2 haftada 2,3 milyar dolarlık satış gerçekleştirildi.

Christie’s, Sotheby’s ve Phillips müzayede evlerinin New York’taki sonbahar sezonunda sattığı eserlerin toplam tutarı 2,3 milyar doları geçti. Müzayede evlerinin bir önceki sezonda sattıkları eser tutarı ise 2,7 milyar olarak gerçekleşmişti.

Christie’s satışlarda müzayedenin en pahalı ikinci eserinin satışına imza attı. Christie’s geçen Mayıs ayında yine New York’taki müzayedede tarihin en pahalı eserinin satışını gerçekleştirmişti.

Savaş Sonrası Çağdaş Sanat eserlerin satışında 555,1 milyon dolarlık satış gerçekleştiren Christie’s, hafta boyunca gerçekleştirdiği İzlenimci ve Modern Sanat eserlerinin toplam satışı da 487,8 milyon oldu. Christie’s’in toplam satışı ise 1,05 milyar dolara ulaştı.

Savaş Sonrası dönem ve Çağdaş Sanat müzayedelerinde Roy Lichtenstein, Lucio Fontana, Louise Bourgeois, Claes Oldenburg, Felix Gonzales-Torres, Joe Bradley ve Mike Kelley’nin aralarında olduğu toplam 14 sanatçı kendi müzayede rekorunu kırdı. Çağdaş Sanat eserleri toplam satışını 434 milyon dolar olarak gerçekleştiren Sotheby’s ise Taubman koleksiyonu dahil olmak üzere satışlarında toplamda 1,1 milyar dolara ulaştı.

Christie’s’in Empresyonist (İzlenimci) ve Modern sanat müzayedesinde satılan tüm eserlerin toplamı 145,5 milyon dolar olarak gerçekleşirken, geçen gün 170,4 milyon dolara satılan Amedeo Modigliani’nin 1917 yılında yaptığı bir eserinin fiyatına dahi erişilemedi. Ünlü müzayede evinin İzlenimci ve Modern sanat eserlerinin bir önceki sezondaki toplam fiyatı 166 milyon dolar olmuştu.

Müzayedede Matisse, Barque, Pissarro ve Sisley gibi sanat piyasasının köklü isimlerinin eserlerine müşteri çıkmazken sadece bir resim 10 milyon doların üzerinde bir bedelle alıcı buldu.

Amedeo Modigliani’nin “Uzanmış Nü” adlı eserini 170,4 milyon dolara satın alarak bugüne kadar bir sanat eserine en fazla fiyat ödeyen ikinci kişi olan Çinli milyarder Liu Yiqian, Çin’in ve dünyanın en önde gelen koleksiyoncularından biri olarak sanat piyasasında önemli bir yer edindi.

Christie’s’nin Küresel Başkanı Jussi Pylkkanen müzayedenin ardından yaptığı açıklamada, Asya’ya çok büyük miktarda sanat eseri satıldığını ve koleksiyoncuların daha genç bir kitleden oluştuğunu belirterek, “bu hafta pazarın temelini Asyalılar oluşturdu” dedi. Bu arada, Modigliani’nin nü çalışmasını rekor fiyata satın alan Çinli milyarder Liu Yiqian’ın, eseri Shanghai’daki özel müzesinde sergileyeceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.