Tarihe geçen müzayedede Picasso’nun tablosu 115 milyon dolara satıldı

Picasso’nun “Çiçek Sepetli Genç Kız” tablosu tam 115 milyon dolar

Picasso’nun “Çiçek Sepetli Genç Kız” tablosu tam 115 milyon dolar. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Amerikalı işadamı David Rockefeller’ın vefatının ardından, ailesi ona ait sanat eserlerini açık artırmaya çıkardı.

Tüm geliri hayır kurumlarına bağışlanan açık artırmanın en gözde parçası olan Pablo Picasso imzalı ‘Çiçek Sepetli Kız’ tablosuna 120 milyon dolar (454 milyon 648 bin TL) değer biçilmişti.8 Mayıs Salı günü New York Christie’s’te gerçekleştirilen açık artırmayla Pablo Picasso’nun Çiçek Sepetli Genç Kız (Young Girl with a Flower Basket) tablosu 115 milyon dolara alıcı buldu.

Picasso’nun “Çiçek Sepetli Genç Kız” tablosu tam 115 milyon dolar

Çiçek Sepetli Genç Kız adlı Picasso tablosu müzayedenin yıldızıydı ve 100 milyon dolara alıcı bulması bekleniyordu. 1905’te tamamlanmış tablo Pablo Picasso’nun Gül Dönemine ait bir eseri.

Pablo Picasso’nun 1905 yılında 23 yaşında yaptığı Çiçek Sepetli Genç Kadın tablosu bir dönem Gertrude Stein’in özel koleksiyonunda yer almış.

Bir zamanlar Gertrude Stein’e ait olan Picasso’nun Çiçek Sepetli Genç Kadın tablosunun son sahibi Rockefeller ailesiydi. Bugüne kadarki en pahalı Picasso eseri 2015 yılında 179 milyon dolara satılan Cezayirli Kadınlar (Les Femmes d’Alger) tablosu olarak yerini koruyor.

 

Picasso’nun Çiçek Sepetli Kadını en pahalı eser olma yolunda