Gaudi’nin Casa Vicens’i müze oluyor

Casa Vicens’te üç yıldır restorasyon çalışmaları yapılıyor. En son Barselona ziyaretimde özellikle Casa Vicens’i ziyaret etmiştim. Üzeri muşambalarla örtülü olduğu için ne tadilatın durumunu anlayabilmiş ne de bu Gaudi’nin ilk eseri olan bu görkemli evi yakından bile olsa ayrıntılı inceleyebilmiştim.

Ancak güzel haber gelmiş ve  Barselona’ya kimliğini veren mimar Antoni Gaudí’nin erken dönem eserlerinden Casa Vicens bu sonbaharda müze olarak hizmete açılıyormuş.

Müze müdürü Joan Abellà, “Müzeler mümkün olduğunca Gaudí’nin özünü korumaya ve hatta odalara mobilya yerleştirmemeye karar verdik” açıklamasını yapıyor. Eseri bu hale getirmek için her türlü gayreti gösterdiklerini söylüyor.

Geri Gaudí’nin özünü açıklıyor “Evin 1885’de nasıl döşendiğine dair elimizde hiçbir fotoğraf yok ve bu nedenle mobilya konmamasına karar verildi. “

Casa Vicens, 1883-1885 yılları arasında bir yaz evi olarak inşa edilmiş, Barselona’nın eteklerinde bir fabrika sahibi olan Manuel Vicens i Montaner için 31 yaşındaki Gaudí tarafından tasarlandı. Genç mimarın ilk önemli işiydi ve modern mimarinin yeni bir çağa başlamasına yardımcı oldu.

Canlı renklerle, tuğladan, fayansın, demirin, resim ve heykelin kombinasyonundan yararlanarak Gaudi’nin mimarisinin damgasını vuracak özelliklerin tümü görülebilir.

Yakından çekmiş olduğum Casa Vicens

Sahibi 1895’de öldükten sonra bina birkaç kez el değiştirdi ve 1920’li yıllarda Gaudí kendisi tarafından tadilatın onaylanmasını sağladı. 2014 yılında Casa Vicens, özel ikamet yerini Gaudí’nin kariyerinin kökenlerini kutlayan bir müzeye dönüştürmek isteyen özel bir sermaye yatırım şirketi tarafından satın alındı.

Henüz tadilatta olan Casa Vicens

Yapı, Gaudí’nin ilk evi idi ve Art Nouveau mimarisinin ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Müze olarak yeniden yerleştirilirken 2015’ten beri kapalıydı. Şimdi, 2017 yılının ikinci yarısında bir müze olarak tekrar açılacak .

Yine fotoğrafını çekmiş olduğum Gaudi’nin seramikleri

1 thought on “Gaudi’nin Casa Vicens’i müze oluyor

    Lottie

    (09/05/2017 - 04:39)

    Nunc non tellus neque. Duis a ante a velit pharetra tidcniunt. Etiam sed vulputate nibh. Duis sagittis elementum neque, ac pulvinar turpis tempor sed. Maecenas suscipit mattis leo id fermentum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.