İşte 2017’de Avrupa’da açılacak yeni müzeler

 

Müzeler kültürel mirasın zenginliklerini korur ve ziyaretçilerini kültür dünyasında heyecan verici bir yolculuğa çıkarır. İşte sanattan tarihe 2017’de Avrupa’da açılacak yeni müzeler.

Barberini Müzesi – Potsdam
Almanya kenti Potsdam’ın merkezinde yer alan Barberini Müzesi 23 Ocak’ta kapılarını açtı. Etkileyici bina adını Roma’daki Barberini Sarayı’ndan alıyor. Müzede eski ustalardan günümüz sanatçılarına geniş bir yelpazede eserler sergilenecek. Açılışta Monet ve Renoir’ın çalışmaları da dahil olmak üzere İzlenimciliğe odaklanıldı.

Kentsel Sanat Müzesi – Berlin
Almanya’nın başkenti Berlin’deki ‘Çağdaş Kentsel Sanat Müzesi’nin dış cephesi şimdiden rengarenk boyanmış olsa da açılışı Eylül 2017’de olacak. Müze “Bağlan, Yarat, Umursa” sloganıyla kentsel sanatçıları ve halkı bir araya getirmeyi amaçlıyor. Katılacak sanatçı sayısı 200’ü buldu. Dış cephenin düzenli olarak yeniden boyanması da dahil birçok şey tasarlanıyor.

İsviçre Finans Müzesi – Zürih
Ekonomik sistem nasıl işliyor? Borsada alım-satım nasıl yapılıyor? Bunun gibi sorular haziran ayı sonundan itibaren Zürih’teki İsviçre Finans Müzesi’nde yanıt bulacak. Sergide sermaye piyasaları, finansal araçlar ve borsacılığa odaklanılıyor. Ayrıca daha önce Olten kasabasında sergilenen (fotoğrafta) dünyanın en tanınmış tarihsel menkul kıymetler koleksiyonu da artık burada yer alacak.

Viyana Dünya Müzesi – Viyana
Avusturya da yeni bir müzeye kavuşuyor. Birkaç yıl önce kapatılan eski Etnoloji Müzesi, 2017 sonbaharında “Viyana Dünya Müzesi” adıyla açılacak. Doğu, Okyanusya ya da Kuzey Amerika’dan hikayelerin anlatılacağı 15 sergi salonu olan müzede 200 binden fazla etnografik nesne, 100 bin tarihi fotoğraf ve 146 bin basılı eser yer alacak.

Yves Saint Laurent Müzesi – Paris
Yves Saint Laurent (1936-2008), “Moda sanatla aynı duruşa sahip olmayabilir ama varlığını sürdürebilmesi için bir sanatçıya ihtiyacı var” demişti. Bu sözler kendisine de uyuyordu. Moda dünyasına yön verdi ve ardında bıraktığı eserleri gelecek kuşaklara örnek oldu. Ekim 2017’de Paris ve Marakeş’te ünlü tasarımcının eserlerine adanmış iki yeni müze açılacak.

Museo Atlantico – Lanzarote
Su altı müzesine ait heykellerin fotoğrafları daha 2016’da manşetlere çıkmıştı. Lanzarote Adası’ndaki Museo Atlantico ocak 2017’den beri dalgıç ve şnorkelle dalan ziyaretçilerine açık. Müze Avrupa’da türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor. 300’den fazla heykel Jason deCaires tarafından yapıldı.

Vikingaliv – Stockholm
İsveç’in başkenti Stockholm’de açılan yeni bir müze Vikinglere ait birçok efsane, önyargı ve yanlışa ışık tutmaya çalışıyor. Vikingaliv’e (Viking Yaşamı) giden ziyaretçiler Vikingli kadın Ragnfird’in hikayesini dinlerken 963’teki yaşamın nasıl olduğunu görmek için 11 dakikalık bir gondol gezisine çıkabilecek.

II. Dünya Savaşı Müzesi – Gdansk
Polonya için prestijli bir proje: Polonya ve diğer halkların Alman ve Rus işgali altında yaşadığı acı 40 metrelik bir blokta belgelenmiş. Hükümetin Polonya halkının bir kahraman olarak sunulması isteği tematik yönelim tartışması başlatınca siyasi bir anlaşmazlık yaşandı ve müzenin açılışı gecikti. Şimdi kültür bakanının müzenin açılması yönünde vereceği kararı bekleniyor.

Çağdaş Sanat Müzesi – Atina
Eski bir bira fabrikasında düzenlenen müzenin inşasında mali ve idari sorunlar yaşandı. Ekim 2016’da kısmen açıldı. 2017 sonbaharından itibaren tüm koleksiyon halka açılacak. Müzede 1970’lerin sonlarından günümüze dek uzanan Yunan ve uluslararası eserler sergilenecek.

Victoria ve Albert Müzesi – Londra
Victoria ve Albert Müzesi yenilenmiş giriş alanıyla Temmuz 2017’de nihayet açılacak. Müze 100 yıldan bu yana en büyük mimari değişimini tamamladı. Buna ek olarak Sainsbury Galerisi bin 100 metrekare sütunsuz alanıyla Birleşik Krallık’ın en büyük sanat galerilerinden biri olarak tasarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.