Osmanlı eserleri Londra’da

Dünyaca ünlü açık artırmalara ev sahipliği yapan Sotheby’s Müzayede Evi’nde Osmanlı dönemine ait güzide eserler beğeniye sunulacak.

16. yüzyıldan kalma metal iplikle işlenmiş ipek kadife halının en gözde eser olduğu müzayedede, İbn-i Sina’nın bin yıllık “El Kanun Fi’t Tıbb” kitabının hastalıklarla ilgili üçüncü cildi de görücüye çıkacak.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da dünyaca ünlü açık artırmalara ev sahipliği yapan Sotheby’s Müzayede Evi’nde Osmanlı dönemine ait güzide eserler beğeniye sunulacak.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin her yıl düzenlediği “Orta Doğu ve Hindistan’da Sanat” haftası kapsamında 25 Ekim’de gerçekleşecek “İslam Dünyası’nın Sanatları” başlıklı müzayedede Fars, Hindistan ve Osmanlı kültürlerine ait çok sayıda eser satışa sunulacak.

Koleksiyonda Osmanlı’dan birçok parça yer alıyor

Dünya genelinde koleksiyonerler ve sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği açık artırma için müzayede kapsamında dün açılan serginin en dikkat çeken bölümlerinden biri Beyrutlu ünlü dekoratör Serge Brunst’ün kişisel koleksiyonundan oluşuyor.

Beyrut’ta Osmanlı tarzı birçok evin restorasyon çalışmalarına da katkı sağlayan Brunst’ün koleksiyonunda Osmanlı dönemine ait saray halıları, porselen işçilik, klasik tarz sandık, pusula, tombak ve sini gibi çeşitli parçaların yanı sıra önemli el yazması eserler ile Kur’an-ı Kerim örnekleri de bulunuyor.

En gözde parça kadife halı

Satılacak eserler arasında bu yılın en gözde parçası 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait metal iplikle işlenmiş (çatma) ipekli kadife halı.

Müzayedede satılacak parçalar hakkında bilgi veren Sotheby’s’in İslami Sanatlar uzmanlarından Alexandra Roy, halının İstanbul veya Bursa’da üretildiğini tahmin etiklerini belirterek, “Bu halı benim müzayedeki en favori parçam. Umduğumuz aralıkta satılmazsa cidden hayal kırıklığına uğrarım, üst sınırın bile üstünde bir fiyatı hak ediyor.” ifadelerini kullandı.

İbn-i Sina’nın “El Kanun Fi’t Tıbb”ı alıcısını arayacak

Müzayedede açık artırmaya sunulacak bir diğer önemli eser ise dünya tıp tarihine damga vuran İbn-i Sina’nın bin yıllık “El Kanun Fi’t Tıbb” adlı Hicri 538/ Miladi 1144 tarihli kitabının hastalıklarla ilgili olan üçüncü cildi.

Orijinali 1025 yılında tamamlanan eserin, yazıldığı döneme yakın tarihlere dayanan el yazması örnekleri çok nadir bulunduğu için söz konusu eser, müzayedenin en kıymetli parçalarından biri addediliyor.

Tıp alanında birçok eser sergilenecek

Kitap hakkında bilgi veren Sotheby’s Orta Doğu Departmanının Müzayede Başkanı Benedict Carter, “Son zamanlarda tıp ile ilgili eserler çok gözde. Müzelerden ve özel koleksiyonculardan Ortaçağ İslam dünyasına ait tıp, bilim ve astroloji alanındaki kitaplara çok talep var. Örneğin, bir başka tıp alimi Mecusi’nin bir eserini 480 bin sterline satmıştık.” değerlendirmesini yaptı.

İbn-i Sina’nın yaklaşık yedi yüzyıl Orta Doğu ve Avrupa’da okutulan bu kitabı için tahmin edilen değer ise 80 bin ile 120 bin sterlin arasında. Ancak Carter, El Kanun Fi’t Tıbb’ın bir kopyasının 1990’larda 300 bin sterline satıldığına dikkat çekerek, bu gibi eserlerin ne kadara satılacağını tahmin etmenin zor olduğunu ifade etti.

Seyyahlara muska

Müzayedede beğeniye sunulacak en ilginç eser ise 18. yüzyıla ait bir muska. Seyyahların yönlerini bulabilmeleri için yanlarında taşıdıkları muska enteresan yapısıyla dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.