Osmanlı eserleri satışa çıkıyor: Natürmort ön planda

 

Şeker Ahmet Paşa. Karton üzerine yağlıboya natürmort.
Şeker Ahmet Paşa. Karton üzerine yağlıboya natürmort.

Asar-ı Atika Antika Sanat Galerisi, Osmanlı karma eserleri ve özel aile koleksiyonlarından oluşan 19’ncu müzayedesini, 29 Kasım Pazar günü saat 14.30’da, Conrad İstanbul Oteli’nde gerçekleşecek. Müzayede de Osmanlı saray eserleri, Türk seramikleri, Osmanlı hat sanatının nadide örnekleri, farklı dönem ve coğrafyalardan klasik tablolar, tombak parçalar ile ünlü ailelere ait antika ev eşyaları satışa sunulacak.

Asar-ı Atika Müzayedesi’nin dikkat çeken parçalarının açılış fiyatları ise söyle; Şeker Ahmet Paşa’nın karton üzerine yağlıboya natürmort resmi 350 bin lira, Fransız Limoges porselen fabrikasının Sultan II. Abdülhamit Han için yaptığı, her bir parçasının üzerinde 24 ayar altın kabartma ile A.H. İnsiyalli bulunan 48 parça yemek takımı 80 bin lira, Üzerinde Kanuni Sultan Süleyman’ın Tuğrası olması nedeniyle çok nadir sayılan berat 35 bin lira,  Sultan 2’nci Mahmut’un tahta geçmesi şerefine Fransızlar tarafından saraya hediye edilmiş, boyun kısımları altınlı, üzerinde Sultan II. Mahmut tuğralı bir çift porselen aşurelik 25 bin lira.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.