Picasso, 67 milyon dolara hala yaşıyor

Picasso_Nightclub Singer

İspanyol ressam, modern resmin babası, Kübizm akımının kurucusu Pablo Picasso’nun “Nightclub Singer (Gece Kulübü Şarkıcısı)” adlı eseri New York’ta yapılan açık arttırmada 67 milyon 450 bin dolara alıcı buldu. Yine aynı müzayede de Vincent Van Gogh’un “Landscape Under a Stormy Sky (Fırtınalı Göğün Altındaki Manzara)” adlı eseri de 54 milyon dolara, beklenenden daha düşük fiyata alıcı buldu.

Sotheby’s Müzayede Evi, dün başlayan sonbahar sezonunda, bu yıl vefat eden eski sahibi Amerikalı işadamı A. Alfred Taubman’ın koleksiyonundan olan bazı eserleri açık artırmaya çıkardı.

“A.Alfred Taubman’ın Koleksiyonu: Modern ve Çağdaş Sanat” isimli müzayedede 20. Yüzyıla ait en önemli sanatçılardan biri kabul edilen ve Kübizm akımının kurucularından olan Pablo Picasso’nun 1901 yılında tamamladığı eser, adının açıklanmasını istemeyen biri tarafından alındı.

New York’ta düzenlenen müzayedede Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Landscape Under a Stormy Sky (Fırtınalı Göğün Altındaki Manzara)” adlı eseri de 54 milyon dolara alıcı buldu.

Vincent Van Gogh - Landscape Under a Stormy Sky
Vincent Van Gogh – Landscape Under a Stormy Sky

Resim dünyasının en gizemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un 1889 tarihli eserinin 60 milyon doları aşması beklenirken, satış kataloğundaki tahmin edilen 50-70 milyon aralığındaki en düşük rakamın ancak 4 milyon üzerinde, 54 milyona satılabildi.

Müzayede de geometrik soyut resim akımının öncülerinden Rus sanatçı Kazimir Maleviç’in “Mystic Suprematism (Mistik Süprematizm)” adlı eseri 38 milyon dolara, Fransız empresyonist ressam Claude Monet’nin “Water Lilies (Nilüferler)” adlı tablosu da 34 milyon dolara satıldı.

Sotheby’s, “A. Alfred Taubman’ın Koleksiyonu: Başyapıtlar” müzayedesinde bazı eserleri açık artırmaya çıkarmıştı. Müzayede Evi’nin son iki günkü açık artırmalarında toplam 683 milyon dolarlık satış yapıldı.

Sotheby’s’in sahibi borçları yüzünden koleksiyonunu satıyor http://wp.me/p5IL1g-4z

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.