Picasso’nun ‘Denizci’ tablosu rekor fiyata satışa çıkarılacak

Picasso’nun ‘Denizci’ tablosu rekor fiyata satışa çıkarılacak

Picasso’nun ‘Denizci’ tablosu rekor fiyata satışa çıkarılacak. İspanyol ressam ve heykeltraş 20. Yüzyıl sanatının en iyi bilinen ressamlarından Pablo Picasso’nun bir sandalyede mavi ve beyaz çizgili denizci gömleği giymiş hüzünlü bir adamı resmettiği “Le Marin” (Denizci) isimli yağlı boya tablosu 70 milyon dolara satışa çıkarılıyor.

Hong Kong’da düzenlenen müzayedede görücüye çıkacak tablonun bir Nazi toplama kampına sürülme tehdidi altındayken çizilen bir otoportre olduğu belirtiliyor.  Ünlü ressam Pablo Picasso’nun “Le Marin” adlı yağlı boya tablosu, bir sandalyede oturan mavi ve beyaz çizgili denizci gömleği giymiş hüzünlü bir adamı tasvir ediyor.

Picasso’nun ‘Denizci’ tablosu rekor fiyata satışa çıkarılacak

Christie’s Müzayede Evi’nin İzlenimci ve Modern Sanat Bölüm Başkan Yardımcısı Conor Jordan “Resmin etrafında karanlık bir his var. Gergin, endişeli ve biraz da kasvetli. Bu geleneksel bir melankoli sembolü” ifadesini kullanıyor.

Pablo Picasso’nun Hong Kong’da yapılacak olan müzayedede 3 Nisan’a kadar sergilenecek. Eser 15 Mayıs’ta New York Christie’s Müzayede Evi’nde satışa çıkartılacak.
Picasso’nun 2015’te New York Christie’s Müzayede Evi’nde açık artırmayla satılan Les Femmes d’Alger (Cezayirli Kadınlar) adlı eseri 179 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı sanat eseri unvanını almıştı.