Renoir’ın Tekne Gezisindeki Öğle Yemeği

1880 yazının sonlarında yapılmaya başlanan bu çalışmanın mekanı Paris’in batısında Seine nehri üzerinde Chatou adasında bulunan…

ve kürekçiler arasında popüler bir buluşma yeri olan Restaurant Four-naise.

Figürlere kimin modellik yaptığı aşağı yukarı belli. Sol tarafta ayakta duran kişi restoran sahibi Alphonse  Fournaise onun yanında iskemlede oturan ve bir köpekle ilgilenen kişi daha sonra Renoir’ın karısı olacak Aline Charigot. Sağda ön tarafta oturan kişi Caillebotte onun solundaki bir ihtimal model Ellen Andree ya da Montmartreli model Angele.  Ayakta duran kişi ise İtalyan gazeteci Maggiolo.  Arka plandaki silindir şapkalı figür zengin bir koleksiyoncu ve amatör bir yazar olan Charles Ephrussi. Tırabzanlara yaslanan genç kadın muhtemelen Fournaise’ın kızı Alphonsine ve konuştuğu kişi de eski süvari subayı ve hem Renoir’ın dostlarından gazeteci Lhote ve devlet memuru Pierre Lestringuez.

Tablonun mekanı kapalı bir alan. Renoir buradaki öğeler arasında çeşitli görsel bağlantılar oluşturmuş. Örnek olarak Fournaise ve Caillebotte’un giysilerindeki benzerlik sahnede kullanılan pek çok yerde kullanılan hasır şapkalar ve çeşitli detaylarda yer alan kırmızı renk vurgusu verilebilir.  Ayrıca tabloda ön ve arka plan arasındaki alan sıkıştırılmış ve bu da ön plandaki figürlerin arkadakilere göre orantısız biçimde büyük görünmelerine neden olmuş.  Bu yapı sadece resimsel amaçlara hizmet ediyor.

Sanatçı: Pierre Auguste Renoir
Ölçüler: 1,3 m x 1,73 m
Sergilendiği yer: The Phillips Collection
Oluşturulma dönemi: 1880–1881
Dönemler: İzlenimcilik, Modern sanat
Malzeme: Boya, Oil paint, tuval

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.