Rodin’in ‘Ebedi Bahar’ heykeli 20,4 milyon dolara satıldı

 

Fotoğraf: Met Museum

Sotheby’s’in “Empresyonist ve Modern Sanat” satışları, müzayede evinin New York’taki ofisinde gerçekleştirildi. 144 milyon 546 bin dolarlık eserin satıldığı müzayede gecesine…

Rodin’in 1901-1903 yapımı heykeli damgasını vurdu.

Rodin’in beyaz mermerden tek bir blok olarak oyulmuş 10 serilik eserinden 5’incisi olduğu belirtilen 66 santimetre yüksekliğindeki ‘Ebedi Bahar’, 20,4 milyon dolara rekor fiyatla alıcı buldu.
Buna karşın müzayede evi, tahmin edilen en düşük rakam olan 164,8 milyon doların da altına bir tutarda eser satarak, son 5 yılın en kötü açık artırmasını yaptı. Açık artırmada eserlerin çoğunluğu beklenen fiyata satılmazken, birçoğu ise satılamadı. Satışa sunulan 62 eserden alıcı bulanlardan elde etilen tutar 144 milyon dolar oldu.

1917’de 77 yaşında hayata veda eden Fransız sanatçı Rodin’in ‘Tanrıların Elçisi Iris’ adlı bronz heykelini aktör Sylvester Stallone 16,6 milyon dolara rekor fiyatla açık artırmada satın almıştı.
Picasso ve Gauguin alıcı bulamadı.

New York’taki müzayedede ayrıca Maurice de Vlamick’in ‘Sous-Bois’ adlı 1905 yapımı eseri 16,5 milyon dolara satıldı, Paul Signac’ın müzayede satış değeri 8-12 milyon dolar aralığında belirlenen “Maisons du Port, Saint-Tropez” (Liman Evleri, Saint-Tropez) adlı eseri 10,7 milyon dolara alıcı buldu. 1882 tarihli eser, ‘puantilist’ tarzın önemli bir örneği olarak kabul ediliyor.
New York’taki müzayede gecesinin en fazla kaybedeni, Andre Derain’in 15-20 milyon dolar aralığında satılması beklenen “kırmızı yelkenli” eseri alıcı bulamazken, Pablo Picasso, Paul Gauguin ve Pierre-Auguste Renoir’a ait eserler de satılamayanlar arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.