Salvador Mundi tablosunu kimin aldığı ve nereye gittiği ortaya çıktı

Salvador Mundi tablosunu kimin aldığı ve nereye gittiği ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde 450 milyon dolara rekor fiyata satılan Leonardo Da Vinci’nin Salvador Mundi adlı tablosunu kimin aldığı ve nereye gittiği ortaya çıktı. Tablonun Abu Dhabi’de yeni açılan Louvre müzesine gittiği bildirildi. Tabloyu Arabistan prensi Baden bin Abdullah’ın aldığı öğrenildi.

Fransa dışında açılan ilk müze olma özelliğini taşıyan Louvre Abu Dhabi Arap dünyasındaki ilk evrensel müze olarak anılıyor.
Müze geçtiğimiz günlerde twitter hesabından İngilizce, Fransıza ve Arapça Da Vinci’nin Salvador Mundi eseri #LouvreAbuDhabi’ye geliyor yazdı.

Salvador Mundi tablosunu kimin aldığı ve nereye gittiği ortaya çıktı

Twette 500 yıllık eserin resmi gösterildi ancak sahibinin kim olduğu söylenmedi. Ünlü müzayede evi Chistie’s 450 milyon dolara satılan ve sanat dünyasını şaşkına döndüren eserin alıcısını açıklamayı reddetti. Aynı zamanda Chistie’s Abu Dhabi Louvre’u tweetlediği cevapta tebrik etti.

New York Times gazetesi elde ettiği bilgilere göre alıcıyı Suudi Arabistan Prensi Bader bin Abdullah olarak belirledi. Ancak Prens’in ülkesinde İslam dini dışındaki başka bir dinin resmi ibadetinin yasak olduğu biliniyor.

Times Prens’in önemli bir sanat koleksiyonculuk geçmişinin olmadığını ancak Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın bir arkadaşı ve ortağı olduğunu açıkladı.

Fransız dergisi Journal du Dimanche tablonun alınmasında iki yatırım firmasının adının olduğunu bildirdi. Gazeteye göre tablo Ortadoğu ve Asya’daki müzeler ödünç verilebilir ya da yeniden satılabilir.