Sanat dünyasının en güçsüz 20 ismi açıklandı

Fine_Art

Hyperallergic, Sanat Dünyasının En Güçlü 100 İsmi listesine karşılık Sanat Dünyasının En Güçsüz 20 ismini seçti. Listede Mehmet Aksoy da var
Hyperallergic web sitesi her yıl sanat dünyasının prestijli yayınlarından Art Review’un ‘Sanat Dünyasının En Güçlü 100 İsmi’ listesine cevaben hazırladığı haksızlığa uğrayan,

görünür olmayan veya sanat dünyası tarafından yok sayılan isimlere yer veren ‘sanat dünyasının en güçsüz 20 ismi’ listesini açıkladı. “Güçlüleri bir kenara bırakın esas yaratıcılık ve hikaye güçsüz olanlardan çıkar,” diyerek sundukları listenin bir numarasında arkeologlar var.

Liste arkeologların güçsüzlüğünü UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Palmira Tapınağı’nda görev yapan 82 yaşındaki arkeolog Khaled al-Asaad’ın IŞİD tarafından öldürülmesi üzerinden listeye almış. İki numarasında Suudi Arabistan’da idama mahkum edilen şair ve küratör Ashraf Fayadh’ın bulunduğu listede, üçüncü sırada ise meslektaşları katledilen ve hapse atılan karikatüristler yer alıyor. Listenin beş numarasında ise ‘İnsanlık Anıtı’ heykeline ‘ucube’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 56 aya kadar hapis cezası istenen talep edilen heykeltıraş Mehmet Aksoy bulunuyor. Mehmet Aksoy, Kars’ta yaptığı “İnsanlık Anıtı” adlı heykele ’Ucube’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 10 bin TL tazminat kazanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.