Sanat eseri karşılığında kalaşnikof

Terör örgütü IŞİD, tarihi eserleri İtalyan mafyalarına satıyor. IŞİD’in Ortadoğu’dan kaçırdığı arkeolojik eserleri,

Türkiye üzerinden İtalyan mafya örgütlerine satarak karşılığında silah aldığı
iddia edildi. Arkeofili’de yer alan habere göre; İtalya basını, IŞİD’in ele geçirdiği arkeolojik kalıntıları ve sanat eserlerini, İtalyan Camorra ve ‘Ndrangheta mafya örgütleri aracılığıyla satarak karşılığında silah aldığını, çalıntı sanat eserlerinin de Türkiye üzerinden İtalya’ya ulaştırıldığını iddia etti. La Stampa gazetesi, muhabiri Domenico Quirico’nun müşteri kılığında ‘Ndrangheta mafyasına bağlı aracılarla buluşmasını haberleştirdi. Habere göre, Torinolu bir sanat koleksiyoncusu rolü yapan Quirico, İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan Vietri sul Mare kasabasında aracılarla buluştu.
Müşteri sandıkları Quirico’ya Vietri sul Mare’deki bir otelde randevu veren mafya bağlantılı aracılar, daha sonra bir araca bindirdikleri “müşteriyi” Amalfi kıyısından geçerek dağlık alandaki bir kasap dükkanına götürdü. Burada başka bir aracın bagajından, Libya’dan getirildiği söylenen bir heykeli çıkararak pazarlığa başladılar. Roma döneminden kalma bu heykel için 60 bin euro isteyen aracılar, fotoğrafını gösterdikleri başka bir heykelin ise 800 bin euro’ya satıldığını söyledi.

La Stampa, IŞİD’in ele geçirdiği sanat eserlerini bu şekilde, ‘Ndrangheta ve Camorra mafya örgütlerine bağlı klan üyeleri aracılığıyla sattığını ve karşılığında kalaşnikof tüfekler ve (omuzdan atılan) RPG tanksavar silahları aldığını yazdı.
Haberde, söz konusu silahların Rus mafyası aracılığıyla Moldova ve Ukrayna’dan getirildiği belirtildi. Sanat eseri-silah kaçakçılığının nakliyat kısmıyla ise Çinli suç örgütlerinin ilgilendiği iddia edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.