Sanat tarihçisi Fransa’daki müzede eserlerin sahte olduğunu ortaya çıkardı

Sanat tarihçisi müzedeki eserlerin sahte olduğunu ortaya çıkardı

Sanat tarihçisi müzedeki eserlerin sahte olduğunu ortaya çıkardı. İtalya’dan sonra Fransa’nın Elne şehrindeki bir müzede sahte sanat eserleri ortaya çıktı. Müzede yer alan 150 eseri inceleyen uzmanlar, Etienne Terrus’a ait olduğu bilinen 82 eserin sahte olduğunu belirledi.

Bir sanat tarihçisi, ziyaret ettiği müzede büyük bir hatayı fark etti. Sergilenen eserlerin yarısından fazlasının sahte olduğunu ortaya çıkardı. 20’nci yüzyıl ressamlarından Étienne Terrus’un eserlerinin sergilendiği müzeyi ziyaret eden sanat tarihçisi Eric Forcada, tablolardan bazılarının Fransız ressama ait olmadığını fark etti.

Sanat tarihçisi müzedeki eserlerin sahte olduğunu ortaya çıkardı

Ardından müze, inceleme başlattı. Étienne Terrus’a ait olduğu varsayılan 150 tablodan 82’sinin Terrus’a ait olmadığı saptandı. Bazı eserlerde Terrus’un ölümünden sonra inşa edilen yapıların yer aldığı belirlendi.

Kasaba yönetimi, sahte resimleri yapanlar, satanlar ve aracılık edenler hakkında şikayette bulundu. 20 yıl boyunca sanatçıya ait eserleri satın alan yetkililer de bugüne kadar müzeyi ziyaret edenlerden özür diledi.

Terrus, 1857’de Elne’de doğmuş, 25 yaşında hayatını kaybetmişti.Avrupa sanat dünyasını sarsan Fransa’daki skandalın bir benzeri iki ay önce de İtalya’da yaşanmıştı. İtalya’nın Cenova kentinde geçen yıl açılan Modigliani sergisinde yer alan 21 tablodan 20’sinin sahte olduğu ortaya çıkmış, mahkeme müzeyi ziyaret eden on binlerce kişiye paralarının iade edilmesine hükmetmişti.