Sanatın güzelliği İslamofobi’ye karşı olabilir


Bir yanılgıya meydan okumak için Arap ve İslam sanatı müzesi New York’ta açılıyor; ancak ABD zaten bu fikri oluşturdu mu?

Donald Trump’un birkaç Müslüman ülkesine giriş yasağı girişiminde bulunduğu bir dönemde, ne tür bir İslam sanatının Amerika’da İslam Müzesi açma gücü var? Mayıs ayında, Katar Şeyhi Muhammed Rashid Al-Thani tarafından kurulan yeni bir Arap ve İslam Edebiyatı Enstitüsü, Manhattan şehir merkezinde açılacak.

Zamanlama tesadüf olmaz. El-Thani, Sanat Gazetesi’ne verdiği demeçte İslam’ı insancıllaştırmaya ve ABD’deki algılamalarını genişletmeye çalıştıklarını, Enstitünün “Arap ve İslam dünyalarından sadece sanat ve kültürün genişliğini sergilemekle kalmayıp aynı zamanda kültürler arası anlayışı engelleyen bazı kalıplaşmış kalıpları ve yanlış anlamaları sorgulamasını” umduğunu da belirtiyor.

Her sınırda ve kültürel boşlukta iletişim kurabilecek bir şey varsa, bu sanattır. Görsel sanat açık, belirsiz ve hayal gücünün zaman ve mekanda dolaşmasına izin verir.

New York’ta İslam sanatının iyileştirilmesi çabalarının sonuçları ilerleyen zamanlarda görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.